11.6 C
Bijeljina
среда, октобар 29, 2025
NaslovnaSvijetKatastrofeUžas i postapokaliptične scene na ulicama prestonice; “Nas samo Bog može spasiti….”

Užas i postapokaliptične scene na ulicama prestonice; “Nas samo Bog može spasiti….”

Datum:

Stanovnici glavnog grada Haitija i dalje se oporavljaju od šoka kada sun a ulicama osvanula tela više desetina izrešetanih ljudi

Pored ranih jutarnjih ubistava, napadnut je i dom sudije – što je protumačeno kao jasna poruka elitama u zemlji koja se bore za vlast.

Kako navodi BBC, stanovnici Port o Prensa su rekli da je to bio jedan od najnasilnijih dana od kada bande divljaju tim gradom.

Izvršna direktorka Unicefa, Ketrin Rasel, nazvala je situaciju na Haitiju „užasnom“ i uporedila bezakonje sa postapokaliptičnim filmom “Pobesneli Maks”.

Sigurno je da je poslednje nasilje u Port-o-Prensu podsetnik, ako je bilo potrebno, da je Haiti i dalje bliži anarhiji nego stabilnosti, ocenjuje BBC.

U toj nevolji, UN su takođe procenile, da je zbog zatvaranja toliko bolnica u prestonici, oko 3.000 trudnica u opasnosti da se porodi bez porodiljske nege.

Svako od lokalnog stanovništva želi da pobegne iz haosa u zemlji, ali malo ko ima nova za tako nešto, navodi dalje britanski javni servis.

Banda kontroliše i puteve koji ulaze i izlaze iz Port-o-Prensa, otežavajući tako pronalaženje dovoljno goriva, hrane i lekova.

Širom zemlje, humanitarna kriza dostićže kritičnu tačku, a odgovor na vapaj Haićana do sada je bio bolno spor, ističe BBC, navodeći da je sada hranu, vodu i sigurno sklonište za milione ugroženih ljudi sve teže pronaći.

Prema podacima UN, već je sada oko 360.000 interno raseljenih lica – onih koji su bežali iz jednog dela Port-o-Prensa u drugi deo grada.

“Ne znam šta da radim, gledam kako se zemlja ruši. Nama sada samo Bog može pomoći, jer ja ne vidim nikakvu drugu mogćnost za to”, rekla je za BBC jedna 39-godišnjakinja koja se bori da obezbedi hranu i vodu za svoiju decu.

Pratite www.bijeljinalive.com putem društvenih mreža Facebook i Instagram.

Reklame

Povezane vijesti

Jak zemljotres pogodio Tursku: Građani panično bježali; Srušene zgrade FOTO/VIDEO

Jak zemljotres magnitude 6,1 stepeni potresao je večeras zapad...

Bjesni uragan Melisa; Zatvoreni aerodromi, proglašeno vanredno stanje FOTO

Uragan Melisa prerastao je u oluju četvrte kategorije s...

Tramp: Otkazao sam sastanak sa Putinom

Predsednik SAD Donald Tramp rekao je da je otkazao...
spot_img

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име