Rusija udvostručila svoju ofanzivu u Donbasu tokom prošlog meseca, postižući značajan napredak dok Ukrajina čeka pojačanje u snabdevanju oružjem sa Zapada, navodi AFP.
Oblaci crnog dima mogli su se videti u nedelju u blizini Očeretine, poslednjeg ruskog osvajanja od zauzimanja strateškog grada Avdejevke u februaru.
Ukrajinsko ministarstvo odbrane saopštilo je u nedelju da je registrovalo ukupno 125 ruskih napada duž linije fronta od 700 kilometara tokom 24 sata.
Više od polovine tih napada bilo je u oblasti oko Očeretina i grada Časovog Jara, koji je pod kontrolom Ukrajine, a koji je pod sve intenzivnijim napadima.
Iako nije bilo velikih pomaka, napredak Rusije izazvao je mnogo iznenađenja i podstakao je kritike u Ukrajini. Kanal na Telegramu „DeepState“, koji je blizak ukrajinskoj vojsci, okrivio je komandu brigade raspoređene u Očeretinu za „urušavanje odbrane u toj oblasti, što je dovelo do znatnih gubitaka“.
Brigada je na Fejsbuku objavila da njeni vojnici „nisu pobegli“ već su bili izloženi svakodnevnoj vatri sa ruskih položaja koja je bila „10 do 15 puta“ snažnija od vatrene moći Ukrajine.
Meseci čekanja
Ukrajina je mesecima upozoravala na nestašice municije, okrivljujući Zapad za kašnjenja i neodlučnost oko snabdevanja. Konačno, Vašington je prošlog meseca odobrio paket pomoći od 61 milijarde dolara, ali posmatrači upozoravaju da će biti potrebno vreme da se ta pomoć materijalizuje na bojnom polju.
„Neprijatelj shvata da će municija početi da se pojavljuje… za dva meseca“, rekao je Jurij Fedorenko, komandant bataljona bespilotnih letelica ahil iz 92. brigade, koja deluje na istočnom frontu.
„Ova dva meseca rata biće veoma, veoma, veoma intenzivna. Neprijatelj će pokušati da uzme što je više moguće od sada do tada“, rekao je on.
Sadašnjim tempom, ruske trupe bi uskoro mogle da ugroze strateški važan put T0504, koji je sada desetak kilometara od fronta. Na putu, koji se nalazi severno od Očeretina, mogli su se videti civilni radnici kako kopaju rovove i protivtenkovske rovove.
„Počeli su pre dve nedelje“, rekao je stanovnik sela Novoolenjivka, u blizini iskopavanja koja su u toku. Put ide od Pokrovska na zapadu do Kostjantinovke, ukrajinskog logističkog čvorišta, a zatim prolazi severno od Časovog Jara ka Bahmutu, koji drži Rusija.
Šef ukrajinske vojske Oleksandar Sirski rekao je ranije da Rusija ima cilj da zauzme Časov Jar uoči četvrtka 9. maja, godišnjice pobede Sovjetskog Saveza nad nacističkom Nemačkom.
„Ako neprijatelj zauzme Časov Jar, mogli bi da preuzmu kontrolu nad Kostantinovkom, Druškovkom i Kramatorskom pomoću dalekometne vatre“, rekao je Fedorenko.
„Bila bi to veoma dobra baza za nastavak napredovanja“, rekao je on.
Ukrajina je do sada uspela da se odupre ruskim napadima istočno i severno od Časovog Jara, ali su ruske trupe poslednjih dana napredovale sa juga. Da bi zauzeli grad, međutim, morali bi da pređu isušeni kanal dubok šest metara i širok 30 metara.
Komandant ukrajinske brigade rekao je da je ruska taktika uvek bila ista – bombardovanje iz vazduha, praćeno artiljerijskim baražima i napadima oklopnim vozilima i pešadijom uprkos velikim gubicima.