STOKHOLM – Dan nakon što je primljena u NATO, Švedska je u Savez zakoračila na velika vrata, u stilu svojih vikinških predaka, piše Slobodna Dalmacija
Samo nekoliko sati nakon što je Rusija obećala poduzeti „protivmjere“ zbog pristupanja Stokholma ovom savezu, te su se mjere u petak našle na protivudaru dva švedska aviona za elektronsko izviđanje.
Švedska je time pokazala da prijetnje smatra ozbiljnima, ali i da neće saginjati glavu pred Rusijom. Opsežna ELINT misija na kakvu su se uputila dva švedska aviona obično se sastoji od nadzora bežične i telefonske komunikacije, prikupljanja i analize radarskih signala, uređaja za telemetriju i raznih senzora te još i od radarskog mapiranja, nuklearne detekcije i ispitivanja sistema za raketno navođenje.
Oba aviona poletjela su iz Linkepinga, vidljivo je na radarskoj slici koju je objavio italijanski vojni portal ItalMil Radar. Prvi, Saab 340 AEW&C, specijalizovan za rano upozoravanje i kontrolu u vazduhu, prošao je iznad Gotlanda pa do morske granice Latvije. Ovaj avion baziran je na platformi putničkog aviona, a u vojnoj varijanti nosi naziv Argus, po divu iz grčke mitologije koji je imao tisuću očiju i ništa mu nije moglo promaknuti.
Na krovu nosi radarsku antenu u obliku grede duge 9 metra, a teške 900 kg, koju proizvodi domaći Ericsson. Od klasičnih radarskih antena razlikuje se po tome što je fiksna, za razliku od onih kakve znamo s američkog AWACS-a. U borbenoj misiji pokriva područje od 250 kilometara, a u neborbenim misijama kao što je bila ova u petak 8. marta Argusovo oko vidi i do 450 kilometara. Da budemo precizni, s krajnje zapadne tačke svoje misije Argus je pod nadzorom imao kompletan vazdušni prostor Kaliningradske oblasti, sve do granice s Bjelorusijom.
Od četvrtka, kad je NATO-u pristupila Švedska, i od prošle godine Finska, Rusi se na Baltiku ne mogu ni okupati a da nisu pod nadzorom Atlantskog saveza.
Drugu misiju izvršio je Gulfstream S102B, koji je poletio prema poljskom Gdanjsku, pa se zadržao uz Kalinjingrad i onda nastavio uz granicu Bjelorusije pa sve do tromeđe Slovačke, Poljske i Ukrajine. Gulfstream S102B je modificirani poslovni mlažnjak opremljen nizom senzora. Njime se mogu nadzirati komunikacijski i svi ostali elektronički signali i nema nikakve dvojbe da su meta ove obavještajne misije bile ruske vojne aktivnosti.
Obavještajna upozorenja
Šveđani su slične misije provodili i ranije, ali ovo je prvi put da su je izveli kao pripadnici Atlantskog saveza i to neposredno nakon prijetnje iz Moskve. Zanimljiva je i reakcija Rusije koja, uprkos ranijim obećanjima, ovog puta nije podigla svoje brze i ekstremno pokretljive lovce SU-27 Flanker, kao što su to znali činiti ranije kad bi se Šveđani primaknuli Kalinjingradu.
I da ne bi to pomislio da Šveđani ne znaju s kime imaju posla dok „čačkaju mečku“ – još 2018. istim tipom aviona odletjeli su na kiparsku Larnaku i otamo izviđali prostor uz granicu sa Sirijom, Libanom, pa sve do Egipta. Sirija je, naime, poslužila Rusima kao ispitni poligon za neke oružane sisteme. Upravo elektronski signali i način operacija bili su zanimljivi (i) Šveđanima koji računaju da će takva oprema prije ili poslije biti raspoređena u rusku enklavu nasuprot Elanda, drugog švedskog ostrva po veličini.
Ni Moskva više nije daleko
Zapadni mediji navode kako su poznate ruske teritorijalne pretenzije prema Finskoj koje datiraju još od Zimskog rata 1940. Iako je Rusija, odnosno tada Sovjetski Savez zbog tog rata izbačen iz Lige naroda, preteče današnjeg UN-a, uspjeli su Finskoj oteti 41.888 kilometara kvadratnih teritorije, odnosno cijeli Karelijski tjesnac s gradom Viborgom, zapadne i sjeverne obale jezera Ladoga, te gradove Kakisalmi, Sortavala i Suojarvi. Dodatno su Finci Sovjetima bili prisiljeni dati koncesiju na poluostrvo Hange, što je ipak okončano 1944. godine.
Od tada do današnjeg dana Finci se pripremaju za novu rusku agresiju i jako paze na svaki njihov korak. Finska bezbjednosna i obavještajna služba stoga je u petak, dan nakon ruske prijetnje i praktično za vrijeme švedskih izvidničkih operacija, upozorila Stokholm na „povećanje prijetnje“ od strane Rusije, javlja Andolska novinska agencija.
Prema finskim vlastima, od pridruživanja zapadnom vojnom savezu, ruske operacije su se naglo povećale, pa je Finska bezbjednosna i obavještajna služba (SUPO) upozorila Švedsku na isti mogući razvoj događaja.
„Moramo biti spremni“, rekao je vršilac dužnosti voditelja SUPO-a Teemu Turunen za švedsku lokalnu televizijsku kuću SVT Nyheter.
„Nikad ne treba podcjenjivati sposobnosti ruske obavještajne službe. Oni su vješti i moramo biti spremni“, dodao je.
Finska je u decembru zatvorila svoju granicu s Rusijom, a vlasti su optužile Moskvu da je izvela navodni „hibridni napad“ i namjerno pomagala prodor ilegalnih migranata, što je Rusija demantovala.
Članstvo u NATO-u znači eskalaciju napetosti između zemalja i „Rusija Finsku sada smatra neprijateljskom zemljom, što znači mjere protiv nas“, naglasio je Turunen.