Ova godina trebalo bi da bude ključna za rat u Ukrajini. Kako su brojni analitičari procenili, ulazimo u godinu koju će obeležiti mirovni pregovori.
Ove godine se obeležava 4. godina od početka rata u Ukrajini. Rat je ovo koji je sve donedavno izgledao kao da mu nema kraja. Kako smo došli do toga da se sad govori o njegovom završetku? Više je faktora za to.
Ukrajina gubi ključan adut
Pitanje je može li Ukrajina izdržati još jednu godinu rata. Ukrajinske snage još uvek se odupiru ruskom napredovanju na istoku, ali gotovo su opkoljene u blizini grada Kurahova, poprišta najžešćih borbi poslednjih nedelja.
Ukrajinske snage još uvek uspevaju da iznenade Rusiju duboko u njenoj teritoriji, ipak istovremeno su izgubile otprilike polovinu teritorija zauzetog u ruskoj regiji Kursk, što im je ključan adut u pregovorima. I američki zvaničnici su poručili da bi Ukrajinci do proleća mogli izgubiti svu teritoriju.
Tramp ubrzava pregovore?
Tu je i činjenica da uskoro u Belu kuću ulazi Donald Tramp, što će ubrzati početak mirovnih pregovora. Dolazak Trampa ne znači samo moguće insistiranje na pregovorima nego i doslovno prepuštanje Ukrajine Evropi ako on ispuni svoje pretnje i smanji ili potpuno obustavi dosadašnju velikodušnu pomoć SAD-a Ukrajini.
Kako je zaključio nedavno New York Times, Ukrajina je svesna da će se bez znatno veće pomoći borbe završiti uskoro. Doduše, na nedavnom NATO samitu saveznici su napravili plan za logističku podršku Ukrajini koji bi bio „otporan na Trampa“.
Evropa preuzima ulogu Amerike?
Dužnosnici administracije Džoa Bajdena sumnjaju da Evropa može preuzeti tu ulogu. Ekonomsku moć dolara, koja Vašingtonu omogućava vođenje velikih proračunskih deficita radi finansiranja obrane, Evropa ne može da oponaša. Kada američka podrška nestane, Evropi će biti teško da osigura dovoljno naoružanja i finansija kako bi Ukrajina nastavila rat.
Pitanje je i kako bi ti pregovori izgledali oko teritorije koju je Rusija dosad u Ukrajini osvojila. Ruski predsednik Vladimir Putin trenutno ne pokazuje nameru da osvoji dodatne teritorije, ali isto tako ne daje znakove da je spreman da se povuče s ukrajinskog terena koji kontroliše.
Pregovori bi mogli biti nepovoljni za Ukrajinu
Tokom predsedničke kampanje, budući Trampov zamjenik J.D. Vens predložio je zamrzavanje sukoba, dopuštajući Rusiji da zadrži teritoriju osvojenu silom.
On je tada izneo scenarižo koji uključuje uspostavu „demilitarizovane zone“ na ukrajinskom delu i uskraćivanje članstva Ukrajini u NATO-u. To je dramatična promena politike Džoa Bajdena, koja je usmerena na pružanje vojne i druge pomoći Ukrajini.
Izvještaji Wall Street Journala sugerišu da Trampov tim razmatra plan kojim bi se odložilo članstvo Ukrajine u NATO-u za najmanje 20 godina u zamenu za nastavak zapadnih isporuka oružja i raspoređivanje evropskih mirovnih snaga za nadzor primirja. S tim planom Rusija je nezadovoljna, kako je poručio ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.