Vojska Mjanmara nastavila je vojnu kampanju, uključujući vazdušne napade i artiljerijske napade, uprkos objavi primirja koje je usledilo nakon zemljotresa u martu.
Prema podacima Ujedinjenih nacija i analizi koju je sprovela organizacija „Oružje za lokacije sukoba i događaje“ (ACLED), vojska je izvela više od 200 napada od objave primirja 2. aprila, uključujući 140 vazdušnih napada i 24 artiljerijska bombardovanja, prenela je agencija Rojters.
Zemljotres jačine 6,8 stepeni pogodio je Mjanmar 28. marta, izazvavši veliku humanitarnu katastrofu, ističe agencija.
U odgovoru na međunarodne pozive za obustavu borbi, mjanmarska vojska je 2. aprila objavila 20-dnevno primirje, koje je produženo do 30. aprila.
Međutim, podaci pokazuju da su vojni napadi nastavljeni, a broj vazdušnih napada porastao u odnosu na period pre primirja.
Između 28. marta i 24. aprila, vojska je izvršila najmanje 207 napada, od kojih je više od 170 napada izvedeno u oblastima pogođenim zemljotresom.
U izjavi za Rojters, šef Kancelarije UN za ljudska prava u Mjanmaru, Džejms Rodehever, rekao je da primirje nije obuhvatilo obustavu svih vojnih aktivnosti i da vojska nije preusmerila svoje resurse ka podršci humanitarnoj pomoći.
Pročitajte još:
Napadi hunte, uključujući vazdušne napade, nisu samo izazvali smrt civila, već su i nastavili s targetiranjem naselja.
U jednom od napada 16. aprila, tokom proslave Burmanske nove godine, vojni avioni su ubili trudnicu i njeno nerođeno dete u jugoistočnoj državi Karen.
Prema podacima, tokom perioda primirja, vojska je izvela prosečno 9,7 napada dnevno, što je rezultiralo smrću više od šest osoba dnevno.
Mjanmar se nalazi u dubokoj političkoj i vojnoj krizi otkako je vojska u februaru 2021. godine svrgla izabranu vladu, ističe Rojters.
Iako je vojska saopštila da će nastaviti da se bori protiv pobunjenika, analitičari upozoravaju da civilne žrtve i dalje trpe zbog napada koji ciljaju ne samo borce, već i civile.