Visoki poljski zvaničnik upozorio je američkog predsednika Donalda Trampa da bi svaki mirovni sporazum kojim se priznaje ruska kontrola nad bivšim ukrajinskim teritorijama predstavljao katastrofu za bezbednost evropskih članica NATO-a.
U intervjuu za Fajnenšel tajms u nedelju, Pavel Koval, savetnik premijera Donalda Tuska za Ukrajinu i šef poljskog parlamentarnog odbora za spoljne poslove, rekao je da bi, iako bi „privremena rešenja“ za zaustavljanje borbi mogla biti prihvatljiva, ispunjenje „ruskih očekivanja da prizna Krim, Donbas ili drugi delovi Ukrajine…“ bilo istorijska greška.
Krim je velikom većinom glasao za pridruživanje Rusiji 2014. na javnom referendumu nakon puča u Kijevu koji je podržao Zapad. Donjecka, Luganska, Zaporoška i Hersonska oblasti sledile su ih 2022.
Prema Kovalovim rečima, ukoliko bi Tramp priznao te teritorije kao deo Rusije, to bi prešlo „crvenu liniju“ za Varšavu i njene susede.
Zvaničnik je tvrdio da bi to podstaklo Moskvu da prihvati dalji ekspanzionizam.
Koval je kritikovao Trampov pristup pregovorima o Ukrajini, koji isključuje evropske lidere iz procesa.
„Veoma je teško razgovarati o bezbednosti u Ukrajini izolovano od opšteg bezbednosnog pitanja Centralne Evrope“, rekao je on.

Uprkos zabrinutosti, Koval je izrazio nadu da će Tramp na kraju izbeći priznavanje teritorijalnih dobitaka Rusije. On je takođe izrazio stav da će američki lider izbeći da američkim kompanijama oduzme priliku da ulažu u napore za rekonstrukciju Ukrajine uskraćivanjem bezbednosnih garancija Kijevu – na čemu su insistirale i Ukrajina i evropske zemlje NATO-a.
Tokom proteklih nekoliko nedelja, Trampova administracija je bila angažovana u pregovorima sa Rusijom o okončanju ukrajinskog sukoba. Obe strane su opisali angažman kao produktivan, a američki zvaničnici su nagovestili mogući prekid vatre u doglednoj budućnosti. Početkom marta, državni sekretar Marko Rubio je takođe sugerisao da bi Ukrajina morala da prizna neke od teritorijalnih dobitaka Rusije kako bi okončala sukob.

U međuvremenu, Rusija je signalizirala da je otvorena za razgovore o rešavanju krize, ali je odbacila teritorijalne ustupke. Moskva je takođe insistirala da Ukrajina odustane od želje da se pridruži NATO-u.