17.1 C
Bijeljina
четвртак, септембар 11, 2025
NaslovnaSvijetRatovi i krizeRusi su stigli: Ozbiljni smo!

Rusi su stigli: Ozbiljni smo!

Datum:

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov i pomoćnik predsednika Rusije Jurij Ušakov doputovali su u Saudijsku Arabiju gde će biti održani pregovori delegacija Rusije i SAD o Ukrajini.

 

Očekuje se da će se sutra održati sastanak ruske i američke delegacije u saudijskoj prestonici, Rijadu, prenele su RIA Novosti.

Prema rečima Ušakova , ruska delegacija je stigla sa ozbiljnim stavom.

„Došli smo da pregovaramo sa američkim kolegama. To su bilateralni pregovori, čisto bilateralni. U Rijadu ne može biti nikakvih trilateralnih pregovora“, rekao je Ušakov novinarima, komentarišući informacije da se osim ruske i američke delegacije u Saudijskoj Arabiji već nalazi i neka ukrajinska delegacija.

Dodao je da je glavno da počne prava normalizacija odnosa između Rusije i Vašingtona.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov ranije je saopštio da će rusku stranu predstavljati Lavrov i Ušakov koji će sa američkim kolegama razgovarati o obnavljanju bilateralnih odnosa, kao i o pripremama za sastanak predsednika SAD Donalda Trampa i ruskog lidera Vladimira Putina i mogućim pregovorima za mir u Ukrajini.

CNN je javio da će u američkoj delegaciji biti državni sekretar Marko Rubio, Trampov savetnik za nacionalnu bezbednost Majk Valc i specijalni izaslanik za Bliski istok Stiven Vitkof.

Pre odlaska u Saudijsku Arabiju, Lavrov je napomenuo da je predlog za održavanje sastanka došao sa američke strane, a da ruski predstavnici žele da saslušaju svoje kolege.

Lavrov je naveo da će pregovarački timovi Rusije i SAD preneti rezultate sastanka u Rijadu Putinu i Trampu, koji će potom odlučiti o daljim koracima.

Putin i Tramp održali su 12. februara telefonski razgovor tokom kojeg su, kako je saopštio portparol Kremlja Dmitrij Peskov, razgovarali o pitanjima koja se odnose na razmenu ruskih i američkih državljana, kao i na rešavanje situacije u Ukrajini.

Ukrajina nije znala ništa o pregovorima u Saudijskoj Arabiji i neće ih priznati, saopštio je šef ukrajinskog režima Vladimir Zelenski.

„Ukrajina neće učestvovati (na pregovorima). Ukrajina nije znala ništa o tome. A Ukrajina bilo kakve pregovore o Ukrajini, bez Ukrajine, smatra pregovorima koji nemaju rezultat. I mi ne možemo da priznamo nikakve stvari ili bilo kakve dogovore o nama, bez nas. I nećemo priznati takve sporazume“, rekao je Zelenski, komentarišući sutrašnji sastanak predstavnika SAD i Ruske Federacije.

On je istakao da će njegova poseta Saudijskoj Arabiji početi sutra, ali da neće biti vezana za rusko-američke pregovore. Predsednik će pitati saudijskog premijera Mohameda bin Salmana o kakvim pregovorima se radi.

Pratite www.bijeljinalive.com putem društvenih mreža Facebook i Instagram.

Reklame

Povezane vijesti

Netanjahu zahtjeva: Protjerajte lidere Hamasa

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu pozvao je danas Katar da...

Ukupno 16 dronova pronađeno na teritoriji Poljske FOTO

Ukupno 16 ruskih dronova pronađeno je na poljskoj teritoriji...

Šire se stravični snimci; Ovako je počeo brutalan izraelski napad na Katar VIDEO

Izrael je izveo niz preciznih udara na katarsku prestonicu...

Katar sprema odmazdu: „Došli smo do odlučujućeg trenutka“

Katarski premijer šeik Mohamed bin Abdulrahman Al Tani obećao...

Tramp: Osjećam se veoma loše; Neće se ponoviti

Predsednik SAD Donald Tramp rekao je da se oseća...
spot_img

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име