Rusija nastavlja da stavljau najnoviji raketni sistem „Sarmat“ u operativnu pripravnost, saopštio je komandant Raketnih snaga strateške namene (RVSN) Sergej Karakev.
Prema njegovim rečima, raketni sistemi „Jars“ i „Avangard“ već su uvedeni u borbeni sastav RVSN, dok se rad na „Sarmatu“ nastavlja, prenosi Tass.
Karakev je naveo da je realizacija državnog programa modernizacije omogućila stabilan napredak u opremanju raketnih pukova i da trenutno više od 88 odsto raketnih sistema u borbenom sastavu RVSN čine savremeni modeli.
Rojters navodi da je raketa RS-28 „Sarmat“ namenjena za ispaljivanje nuklearnih bojevih glava za gađanje hiljadama kilometara udaljenih meta – u SAD ili Evropi, ali da je njen razvoj praćen odlaganjima i neuspesima u testiranju.
Jedan takav neuspeh zabeležen je i u proleće ove godine prilikom testiranja „Sotone“, kako se „Sarmat“ popularno naziva, a kao dokaz ponuđeni su satelitski snimci koji prikazuju mesto gde je ova raketa eksplodirala eksplodirala.
Predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin naredio je da „Sarmati budu“ stavljeni u borbenu službu 2022. godine. To je urađeno tek u septembru 2023. godine.
Ruski lider je više puta ponovio da če taj sistem definitivno naterati sve neprijatelje Rusije da stanu i razlisle, dodajući da je „Sotona“ bez premca i „da toj rakerti dugo neće biti ravne“.
Raketa „Sarmat“, inače je teška 220 tona, duga je više od 35 metara, a ima domet između 10.000 i 18.000 kilometara, što je čini sposobnom da pogodi bilo koju tačku na svetu.
Može nositi deset nuklearnih bojevih glava i može lansirati maksimalni teret od 50 megatona TNT-a.
Raketa „Sarmat“ dizajnirana je za izbegavanje protivraketnih odbrambenih sistema zahvaljujući tehnologiji koja ovim sistemima daje kratko vreme za početak praćenja.