9.9 C
Bijeljina
понедељак, мај 19, 2025
NaslovnaSvijetRatovi i krize"Ovi dronovi sami odlučuju koga će da ubijaju"

„Ovi dronovi sami odlučuju koga će da ubijaju“

Datum:

Ukrajini uskoro možda uopšte više neće trebati ljudski piloti za dronove koji se koriste u borbi protiv Rusije, sudeći po izjavama vojnih čelnika ove zemlje.

U naredne pola godine, kaže ukrajinska vojna vrhuška, očekuje se ubrzan razvoj autonomnih sistema baziranih na veštačkoj inteligenciji, što će podići „igru“ Ukrajine na viši nivo kada su dronovi u pitanju.

Ukrajinski general Robert Brovdi, izjavio je za „The Economist“ na jednom panelu da će uskoro dronovi leteti bez operatera, i dodao da će vojnici „samo lansirati dronove, koji će zatim samostalno odlučivati kuda da idu i koji cilj da gađaju“.

Brovdi nije precizirao na koje sisteme misli, i mada je istina da ukrajinske kompanije sa zapadnim partnerima rade na razvoju autonomnih dronova, ovakve letelice se i dalje se u određenoj meri oslanjaju na ljudsku kontrolu.

Brz napredak tehnologija dronova, a naročito FPV modela, označio je i nove načine na koje se vode ratovi – svaka akcija ima reakciju, reklo bi se, pa se zbog toga sada dronovi sa optičkim kablovima koriste kako bi se izborili sa pokušajima elektronskog ometanja.

Reklame

Povezane vijesti

Hamas potvrdio: Pregovori su u toku

Zvaničnik Hamas Taher al-Nono potvrdio je danas da je...

Rusi sami sebi razneli skladište oružja; Više od 100.000 tona municije odletelo u vazduh VIDEO

Kombinacija lošeg rukovanja oružjem i nedovoljnog dobrog skladištenja verovatno...

Počela velika ofanziva – 53.000 mrtvih

Izraelska vojska (IDF) je u petak uveče objavila da...

Tramp: Pristali su – neće biti „nuklearne prašine“

Američki predsednik Donald Tramp izjavio je večeras da je...
spot_img

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име