Objavljena mapa “okrnjene” Ukrajine nakon eventualnog potpisivanja mirovnog plana koji je pripremila administracija američkog predsednika Donalda Trampa.
Prema dosadašnjim detaljima tog plana, Krim bi dobio status ruske teritorije, dok bi se „zamrznule teritorijalne linije“ na frontu.
Iako detalji plana još nisu potpuno jasni, komentari američkog potpredsednika Džej di Vensa o zamrzavanju trenutnih linija upućuju na mogućnost da bi značajan deo ukrajinskih teritorija mogao biti formalno prepušten Rusiji.
Podseća se i da je Trampova administracija upozorila je da će se povući iz pregovora ako Moskva i Kijev uskoro ne postignu dogovor.
I, nakon sedmica odvojenih pregovora s obe strane, SAD su predložile sporazum koji se, prema svemu sudeći, sviđa Moskvi, ali ga je Kijev za sada odbacio.
Šta plan predviđa?
Vens je izjavio da bi nova teritorijalna razgraničenja bila blizu trenutnih frontova, što bi značilo da Ukrajina gubi velike delove teritorije koje pokušava da vrati – uključujući Krim, ali i delove Donjecke, Luganske, Hersonske i Zaporoške oblasti.
Rusija bi se u tom scenariju verovatno morala odreći samo manjih delova Harkovske oblasti koje drži pod kontrolom, kao i da odustane od potpune aneksije četiri pokrajine.
Milion ljudi moralo da ode kako bi „očistili“ teren za Ruse
Jurij Boječko, osnivač humanitarne organizacije „Hope for Ukraine“, upozorio je za Njuzvik da bi milion Ukrajinaca na tim područjima bio prisiljen da napusti svoje domove kako bi „očistili teren“ za rusku vlast
Olga Oliker iz „International Crisis Groupa“ istaknula je da bi predloženi sporazum mogao zaustaviti ruske napade na nova područja, ali da bi primirje značilo zadržavanje kontrole nad već okupiranim teritorijima.
Nepravedan kompromis
Trampova retorika dodatno izaziva zabrinutost. Potpredsednik Džej di Vens otvoreno je rekao da će se „nove linije povući blizu trenutnih“, dok sam Tramp poručuje da „Krim ostaje s Rusijom“, navodeći da to svi „već dugo znaju“.
Iako je Zelenski više puta javno odbacio ideju o predaji Krima, neki drugi ukrajinski zvaničnici, poput gradonačelnika Kijeva Vitalija Klička, naznačili su da bi za „privremeni mir“ kompromis mogao biti moguć, iako nepravedan.
Takvo rešenje moglo bi značiti privremeno odustajanje od teritorija, ali gotovo je sigurno da Kijev nikada neće pravno priznati otimačinu bilo kog dela svoje teritorije.
Priznanje Krima opasan presedan
Priznavanje de jure ruske aneksije Krima od strane SAD-a bilo bi eklatantno kršenje međunarodnog prava i ugovora poput Budimpeštanskog memoranduma iz 1994., u kojem su se SAD obvezale da će štititi ukrajinski suverenitet u zamenu za odustajanje od nuklearnog oružja.
Takav potez bio bi opasan presedan koji bi značio dramatično slabljenje međunarodnog pravnog poretka.
Analitičari upozoravaju da bi omogućavanje Putinu da zadrži Krim značilo povratak sveta u doba kada je pravo jačeg određivalo granice, što bi dodatno destabilizovalo globalne odnose.