7.8 C
Bijeljina
четвртак, новембар 13, 2025
NaslovnaSvijetRatovi i krizeNATO: Odgovorićemo na incidente

NATO: Odgovorićemo na incidente

Datum:

NATO je danas saopštio da će pojačati misiju u Baltičkom moru jednom fregatom za protivvazdušnu odbranu i drugim sistemima kao odgovor na upade dronova u Danskoj.

 

Kako se navodi u saopštenju, NATO će, kao odgovor na ove incidente, sprovesti pojačani nadzor novim sistemima u regionu Baltičkog mora, prenosi Rojters.

Dodaje se da novi vojni resursi uključuju „obaveštajne, izviđačke i osmatračke platforme kao i najmanje jednu fregatu za PVO“.

Portparol NATO-a je rekao da neće biti objavljeni detalji o tome koje zemlje će isporučiti dodatne sisteme.

Novim vojnim resursima biće pojačana misija „Baltička straža“ koja je pokrenuta u januaru kao odgovor na niz incidenata sa telekomunikacijama, gasovodima i podvodnim kablovima koji su oštećeni na dnu Baltičkog mora.

Alijansa je takođe  ovog meseca pokrenula misiju „Istočna straža“ kako bi ojačala odbranu istočnog krila Evrope, reagujući na upade ruskih dronova u poljski vazdušni prostor.

Dansko Ministarstvo odbrane prijavilo je ranije danas nove slučajeve pojave neidentifikovanih dronova prošle noći u blizini vojnih objekata zemlje, dok je norveška policija navela da istražuje moguća viđenja dronova u blizini glavne baze lovaca F-35 u Erlanu, u centralnom delu zemlje.

Ranije ove nedelje u Danskoj je došlo do upada nekoliko bespilotnih letelica u blizini aerodroma i važne infrastrukture u Kopenhagenu ranije ove nedelje, zbog čega je najprometniji aerodrom u nordijskom regionu u ponedeljak uveče bio zatvoren nekoliko sati.

NATO je u utorak upozorio Rusiju da će koristiti sva neophodna vojna i ne-vojna sredstva kako bi se odbranio nakon što je Estonija saopštila da su tri ruska lovca MiG-31 narušila njen vazdušni prostor tokom 12 minuta pre nego što su ih ispratili italijanski avioni

Rusija je negirala da su njihovi lovci povredili vazdušni prostor Estonije, istovremeno saopštivši da nije planirano da ruski dronovi gađaju ciljeve u Poljskoj.

Pratite www.bijeljinalive.com putem društvenih mreža Facebook i Instagram.

Reklame

Povezane vijesti

Venecuela se sprema za rat? 200.000 vojnika u punoj pripravnosti

Venecuela je najavila pokretanje masovnih vojnih vežbi širom zemlje,...

Zapad u problemu? Nešto se sprema u Andamanskom moru

Rusija i Mjanmar održavaju zajedničke pomorske vežbe pod nazivom...

Smrtonosni trio: Ovo je oružje kojim Amerikanci razbijaju narko-flotu u Karibima

Američka vojska pokrenula je opsežnu kampanju vazdušnih napada na...

Amerika premješta razarače i podmornice

Vojska Sjedinjenih Američkih Država započela je niz mera usmerenih...

„Džerald Ford“ uplovio u Latinsku Ameriku

Udarna grupa nosača aviona "Džerald Ford" ušla je u...
spot_img

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име