21.7 C
Bijeljina
недеља, октобар 27, 2024
NaslovnaSvijetRatovi i krizeKijev bi za godinu dana mogao da izgubi rat

Kijev bi za godinu dana mogao da izgubi rat

Datum:

Ukrajina i Rusija suočavaju se s realnošću dugotrajnog sukoba velikih razmjera.

Neumoljivo napredovanje Rusije u nekoliko regija značajno je opteretilo odbranu Ukrajine uprkos njenim naporima da reklamira i provede svoj Plan pobjede.

Ovaj plan, koji se temelji na većoj vojnoj pomoći, popuštanju ograničenja za zapadno oružje i pokretanju odlučne protuofenzive, dosad nije uspio postići svoj primarni cilj osiguravanja podrške Zapada.

Srž ukrajinskih problema

Ipak, srž ukrajinskih poteškoća je mobilizacija ljudstva, što je otežano sposobnošću Rusije da se oslanja ne samo na vlastite ogromne resurse već i na resurse saveznika kao što je Sjeverna Koreja, piše Index.hr.

Istovemeno, oklijevanje Zapada da osigura neograničeni pristup i korištenje najnaprednijeg oružja, kao i sve veći umor donatora, ostavlja Kijev u neizvjesnoj poziciji.

Ako se ništa ne promijeni, Kijev bi dogodine mogao izgubiti rat

Ako Ukrajina ostane na svojoj trenutnoj strateškoj putanji, Kijev bi mogao izgubiti rat negdje 2025.

To je ishod koji se može izbjeći ako se sada nešto preduzme, piše Doug Livermore, nacionalni potpredsjednik Američke udruge za specijalne operacije, viši potpredsjednik za inženjering rješenja u CenCore Groupu i zamjenik komandanta Odreda za specijalne operacije u Nacionalnoj gardi Sjeverne Karoline.

Dostupnost borbenog osoblja je ključna.

Rusija je izgubila ogroman broj ljudi – ukupno oko 615.000, a britanska obavještajna služba kaže da gubi više od 1000 dnevno.

Procjenjuje se da je Ukrajina izgubila polovinu tog broja, ali njeno stanovništvo čini oko četvrtinu ruskog. Ponekad se rat svede na jednostavnu matematiku.

Ruska taktika je nemilosrdna

Kremlj takođe ima mnogo manje grižnje savjesti oko strategije mobilizacije. Mladi ročnici uglavnom nisu na ratištu kako bi se izbjegli protesti među majkama ako im djeca poginu.

No Rusija koristi nemilosrdnu taktiku za popunjavanje redova, uključujući angažovanje plaćenika, napominje Index.

Obogaćena novcem od zaobilaženja sankcija na prodaju energenata, Rusija je pribjegla finansijskim poticajima. Iznosi za potpisivanje ugovora ogromni su prema ruskim standardima, dosežu oko 10.000 dolara bonusa za prijavu i oko 2500 mjesečne plate. Postoje i drugi bonusi, kao i naknade za porodice poginulih.

Istovremeno vlada nastavlja angažovati neregularne borce, uključujući Čečene, sirijske plaćenike, razne pridošlice iz južne Azije i druge.

Ukrajina je puno opreznija oko mobilizacije

Ukrajina je tom pitanju pristupila mnogo opreznije. Oni u dobi od 18 do 24 godine oslobođeni su služenja u vojsci, što vlada opravdava niskom stopom nataliteta nakon 2006. Nedavno je Ukrajina počela pozivati muškarce u dobi od 25 do 27 godina, ali nepoznat broj obveznika i dalje izbjegava mobilizaciju. Ministarstvo obrane saopštilo je kako oko 500.000 muškaraca ispunjava usloveza vojnu službu prema proširenim kriterijima ove godine.

Gotovo polovina ukrajinskih muškaraca koji trenutno nisu u vojsci kaže da se ne želi boriti, pokazalo je istraživanje s početka ove godine. I u Rusiji su stotine hiljada vojnih obveznika izbjegle poziv. Ali čak i uz trenutnu nevjerojatno visoku stopu ruskih gubitaka, vjerojatno je da Moskva može pobijediti Kijev u borbi iscrpljivanja.

Ukrajinci su razvučeni

S procijenjenih 500.000 aktivnih vojnika, ukrajinska vojska razvučena je na širokom frontu, od Harkiva na sjeveroistoku do Hersona na jugu. Uprkos nekoliko taalsamobilizacije, Kijev je imao poteškoća u nadoknađivanju gubitaka na bojnom polju, što dovodi do zabrinutosti zbog iscrpljenosti trupa i morala.

Neki analitičari vjeruju da je kockanje Kijeva s ofenzivom na Kursk u avgustu, iako je u početku bilo izuzetno uspješno, nerazborito i dodatno iscrpilo ionako ograničeno ukrajinsko ljudstvo.

Plan pobjede Volodimira Zelenskog naišao na velike prepreke

Ukrajinski Plan pobjede imao je za cilj preokrenuti situaciju osiguravanjem dodatne podrške Zapada i pokretanjem protuofenzive koja bi potisnula ruske snage na ključnim pravcima. Međutim ovaj je plan naišao na značajne prepreke.

Iako je Ukrajina primila milijarde dolara vojne pomoći od zapadnih zemalja, uključujući napredno naoružanje poput HIMARS-a, projektila Patriot, modernih tenkova, a sada i borbenih aviona F-16, naišla je na znatna ograničenja u načinu na koje ova oružja može koristiti.

SAD i NATO nametnuli su uslove, posebno u pogledu napada na ruskom teritoriju, i to je ograničilo ofenzivne sposobnosti Ukrajine prema ruskim linijama opskrbe, aerodromima i zapovjednim strukturama. Ograničenja u korištenju doniranih zapadnih sistema dovela su do toga da je Ukrajina često prisiljena djelovati unutar vlastitih granica, dok Rusija koristi vlastiti teritorij kao sigurno utočište iz kojeg djeluje.

Reklame

Povezane vijesti

Napadnut policijski konvoj: Veliki broj mrtvih

Najmanje deset iranskih oficira poginulo je danas u napadu...

Netanjahu: Mi smo birali mete, a ne Amerika

Izraelski premijer Benjamin Netanijahu danas je izjavio da je...

Izvršena odmazda nad Iranom; Uništene zalihe oružja Hezbolaha

U izraelskim vazdušnim napadima rano jutros pogođene su pojedine...

Turci ubili jednog od najtraženijeg pripadnika PKK: Nećemo im dati da dišu

Ministar unutrašnjih poslova Turske Ali Jerlikaja saopštio je nove...

Izraelska vojska objavila: Ubijen je

Jedan od komandanata elitnih snaga Hezbolaha, Radvan, Abas Adnan...
spot_img

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име