Donaldu Trampu ponestaje strpljenja da što pre okonča najveći sukob u Evropi od Drugog svetskog rata, zbog čega je pokrenuo žestok pritisak na Ukrajinu.
Amerika tako, piše Blic, praktično baca Kijev na kolena, svesna da Ukrajinci neće još dugo moći sami protiv Rusije.
Prema rečima evropskih zvaničnika, mirovni plan SAD za Ukrajinu za Evropu je kapitulacija.
Naime, kako se dalje podseća u tekstu, otkako je Tramp ušao u Belu kuću, Evropa strahuje da je naklonjeniji ruskoj strani u pregovorima o okončanju rata. Dok je Tramp nestrpljiv, Rusiji se ne žuri.
„Putin igra igru čekanja, jer veruje da je vreme na njegovoj strani i da može da natera Ukrajinu na nepovoljniju poziciju, te uveri Kijev i njegove evropske saveznike uz pomoć Vašingtona da nema alternative sem mirovnog sporazuma pod ruskim uslovima“”, rekao je CNN-u Džon Lok, šef spoljne politike Centra NEST za nove evroazijske strategije.
„Ili će izabrati mir ili će izgubiti zemlju“
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski do sada je uporno odbijao da prizna rusku aneksiju Krima, na šta se Tramp požalio prošle nedelje, navodeći da „zapaljive izjave“ poput njegovih otežavaju da se okonča ovaj rat.
Prema američkom predlogu, Ukrajina bi se odrekla članstva u NATO, ali ne i u EU. Garant bezbednosti bila bi grupa evropskih država. SAD bi priznale rusku kontrolu nad Krimom „de jure“ a „de fakto“ onu nad Luganskom, te delovima Zaporožja, Donjecka i Hersona, između ostalog.
Nuklearna elektrana Zaporožje bi bila pod američkom kontrolom, a Ukrajina bi povratila zemlju u Harkovskoj oblasti.
„Ovo je kapitulacija“
Ustupanje velikih delova ukrajinske teritorije Rusiji prema američkom mirovnom predlogu bila bi „kapitulacija“, upozorio je nemački ministar odbrane Boris Pistorijus.
On je rekao za ARD da je Ukrajina znala da će možda morati da ustupi nešto teritorije kako bi došla do trajnog sporazuma o prekidu vatre, „ali da sigurno neće – i ne bi trebala da ide tako daleko – kao najnoviji predlog američkog predsednika“.
Dok je Zelenski do sada odbijao da prizna Krim uprkos Trampovim pritiscima, ta situacija se možda promenila nakon razgovora dvojice lidera u subotu na sahrani pape Franje u Vatikanu, prvog od svađe u Beloj kući krajem februara.

Zelenski je priznao da Ukrajini nedostaje vojna moć da silom povrati poluostrvo, ali je odavno razjasnio da su teritorijalni ustupci crvena linija za Kijev.
Priznavanje Krima kao ruskog takođe bi bilo ilegalno prema ukrajinskom Ustavu. Tramp je nakon razgovora u Vatikanu rekao da veruje da je Zelenski spreman da ustupi Krim Rusiji.
Takođe je uputio retke, do sada najoštrije kritike Putinu.
Ova nedelj biće kritična i odlučujuća u određivanju budućnosti američkih pokušaja da isposreduju kraj rata.
„Moramo da donesemo odluku o tome da li je ovo napor u kojem želimo da nastavimo da budemo uključeni ili je vreme da se fokusiramo na neka druga pitanja“, rekao je američki državni sekretar Marko Rubio, dodajući da su „blizu sporazuma, ali ne dovoljno blizu“.
Takođe je ukazao da Vašington ne proširuje sankcije protiv Rusije kako ne bi ometao mirovni proces. To bi moglo da se promeni jer je Tramp u nedelju otvorio mogućnost novih sankcija Moskvi nakon napada na Kijev prošle nedelje, te doveo u pitanje da li je Putin uopšte zainteresovan za mir
„Navodi me da pomislim da on možda on ne želi da zaustavi rat, samo me vuče za nos“, rekao je Tramp.
„Pregovori idu dobro… za Putina“
„Rekla bih da se pregovori odvijaju veoma dobro – iz Putinove perspektive. On nema nameru da zaustavi rat, ali ono što želi – i što dobija – je obnova diplomatskih odnosa između SAD i Rusije“, rekla je CNN-u Anđela Stent, stručnjak za spoljnu politiku.
CNN piše da Tramp otkriva da nije tako lako dopreti do Putina kako je možda mislio i da su odugovlačenje, cenkanje oko svakog detalja ili odbijanje bez eksplicitnog “ne” klasična ruska taktika, koju su Putin i njegovi najviši pregovarači unazad koristili više puta.
„Putin je poznat po tome što je svoj posao u KGB opisao kao ‘rad sa ljudima’. Treniran je u umetnosti manipulacije sagovornicima. Poznato je da se temeljno priprema za pregovore i da je majstor za detalje“, rekao je Lok, dodajući da je Putin poznat po tome što „može i da šarmira i zastraši u istom dahu“.
CNN navodi da Trampov izaslanik Vitkof – građevinski magnat bez ikakvog iskustva u politici ili diplomatiji – pokušava da postigne dogovor sa Putinom, bivšim poručnikom KGB, koji je „nadživeo“ pet američkih predsednika, osam britanskih premijera, tri kineska lidera i šest šefova NATO, lično pregovarajući sa mnogima od njih.