Satelitski snimci pokazuju da Kina proširuje jednu od svojih pomorskih baza u kojoj se nalazi nosač aviona, javlja Njuzvik, navodeći da je to direktna poruka SAD-u da je Peking taj koji želi pomorsku dominaciju.
Prema proceni Pentagona, Kina ima najveću mornaricu na svetu po broju trupa – flotu od više od 370 brodova i podmornica, koja uključuje dva nosača aviona u aktivnoj službi.
Podseća se da SAD poseduju tek 11 operativnih nosača aviona.
Kako ističe Njuzvik, Kina prolazi kroz ubrzano jačanje mornarice kako bi proširila svoj vojni domet i prisustvo i već je sprovela „veoma značajne programe izgradnje“ povezane infrastrukture za svoju flotu u poslednjih 10 do 15 godina.
Prema rečima kineskog vojnog posmatrača, koji je zatražio anonimnost zbog osetljive prirode teme, proširenje pomorske baze „Juči“ u Kingdau na severoistoku Kine, u kojoj se nalazi prvi nosač aviona „CNS Liaoning“ u zemlji, počelo je da se oblikuje.
Satelitski snimak snimljen u sredu pokazuje da se grade najmanje četiri nova pristaništa u poređenju sa snimcima od pre godinu dana.
To uključuje tri uska stuba, široka 131 stopu i verovatno će se prvenstveno koristiti za pristajanje kineske flote razarača, rekao je taj posmatrač.
Preostali mol u izgradnji, koji je širok 328 stopa, mogao bi da se koristi za veće brodove kao što su nosači aviona i brodovi za snabdevanje.
Posmatrač je primetio da mornarička baza „Iulin“, koja se nalazi u Sanji u južnoj Kini i koja se takođe proširuje, nema nikakvo dodatno pristanište za nosače aviona, što ukazuje da će pored „Liaoninga“ postojati i drugi nosač aviona koji se nalazi u „Jučiju“.
„CNS Šandong“, drugi kineski nosač aviona, nalazi se u mestu Iulin.
Kineski nosač aviona „CNS Fujian“, koji tek treba da bude pušten u rad, trenutno je usidren u brodogradilištu u Šangaju u istočnoj Kini.
Stručnjaci su ocenili da je ovde reč o „najdramatičnijem proširenju“ pomorske baze poslednjih godina.