„Rečeno mi je da su pogrešili“, poručio je američki predsednik Donald Tramp, govoreći o ruskom napadu na centar Sumija. U napadu su navodno korišteni projektili Iskander, koji su poznati po svojoj preciznosti.
Ukrajinci tvrde da su lansirana ukupno dva Iskandera, što prema njima ukazuje na to da su Rusi gađali spasioce koji su žurili da pomognu žrtvama. Grad Sumi, koji se nalazi uz samu rusku granicu, sada je direktno na nišanu Kremlja jer ruski predsednik Vladimir Putin želi da stvori „tampon zonu“ unutar Ukrajine.
Ovaj ruski napad dodatno je naglasio koliko je malo rezultata donela uporna diplomatska ofanziva Bele kuće, piše CNN. Tramp je u petak na društvenim mrežama rekao da Rusija mora da se „pokrene“, ali nije dao rok ili konkretne posledice ako to ne učini, iako se nezvanično pominje sekundarne sankcije kupcima ruske nafte.
Diplomatski lavirint
Tramp je ranije kritikovao Moskvu zbog njenih napada na ukrajinske civile, ali je istovremeno govorio o tragediji rata uopšte, a ne o konkretnim zločinima Kremlja. Američke i ruske diplomate sada su zaglavljene u diplomatskom lavirintu za koji se čini da ga je osmislio Kremlj, navodi CNN.
Trampov izaslanik Stiv Vitkof povremeno leti u Rusiju da čuje direktne zahteve Moskve. Kremlj je njegovu posetu Sankt Peterburgu prošle nedelje opisao kao „produktivnu“.

Visoke američke i ruske diplomate sastaju se u Saudijskoj Arabiji kako bi razgovarale o mogućem prekidu vatre i širem sporazumu za normalizaciju odnosa. Prošle nedelje su u Turskoj počeli diplomatski razgovori na nižem nivou o tehničkim detaljima ponovnog otvaranja ambasada.
Istovremeno, Amerikanci i Ukrajinci u Vašingtonu pokušavaju da se dogovore oko potpisivanja ugovora o retkim mineralima.
Trenutno je na snazi ograničeni prekid vatre od 30 dana, koji pokriva napade na energetsku infrastrukturu, ali je taj sporazum loše definisan i jedva poštovan i ističe u petak.
Sve glasnije priče da Rusija gomila pojačanja
Trampova administracija pokušava da postigne trajni mir iz različitih pravaca. Ova nepovezana i zbunjujuća diplomatska mreža, kažu kritičari Moskve, je standardna ruska taktika – da se ostavi utisak uključenosti, dok se u stvarnosti samo kupuje vreme. Trampova administracija je ranije govorila o rokovima od 24 sata do 100 dana za postizanje mira. Ti rokovi se više ne pominju.
CNN naglašava da Putin jasno veruje da bi ovog leta mogao da postigne pravi uspeh na bojnom polju koji bi preokrenuo tok pregovora. Prodorom u Sumsku oblast Rusija pokušava da proširi svoj manevarski prostor na granici i istovremeno natera ukrajinske snage da tamo pošalju pojačanje.
Rusija takođe polako napreduje južno od Zaporožja – u oblasti gde se očekivao ukrajinski prodor pre skoro dve godine. Jedan ukrajinski obaveštajac koji je nedavno prebačen u okolinu Harkova opisao je liniju fronta kao tišu nego što je očekivao, uz zabrinutost šta bi moglo doći.
Sve su veće sumnje da Rusija gomila pojačanja, čekajući da se prekid vatre završi u maju kako bi mogla da pojača ofanzivu, za koju ukrajinski zvaničnici tvrde da je već delimično počela. Kijev je nagovestio da će uskoro ostati bez artiljerijske municije, a nedavno obećane isporuke od saveznika možda neće stići na vreme. Pred Ukrajinom je izuzetno teško leto.
Evropi prete dva neprijatna scenarija
Ovo je trenutak kada sve dolazi na naplatu. Moskva je sve uložila u rat u kome sebi ne može priuštiti ništa osim pobede. Ne vide nikakvu korist u dogovoru o „zamrznutoj“ liniji fronta. Zamah je sve više na ruskoj strani. Rusi kupuju vreme jer veruju da to radi za njih.
Evropski saveznici se već tiho pripremaju za dva neprijatna scenarija. Prvi je potpuni kolaps Ukrajine i potreba da se evropske članice NATO-a same suprotstave Rusiji bez pomoći SAD. Iako malo verovatna, ova opcija se razmatra u pozadini.
Druga opcija je realnija i otvoreno se razmatra – Britanci i Francuzi vode pripreme za „bezbednosne snage“ koje bi bile raspoređene da štite svaki dogovoreni prekid vatre. Takve pripreme imaju dvostruku funkciju – daju bezbednosne garancije Kijevu da bi lakše pristao na pregovore, a istovremeno čine da Moskva izgleda kao prepreka mirovnom planu.