SAD, Rusija i Ukrajina postigli su dogovor o bezbednoj plovidbi i zabrani vojne upotrebe brodova u Crnom moru. Na sporazum su reagovali Kremlj, ministar odbrane Ukrajine Rustem Umerov i predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski.
Ukrajinski lider Volodimir Zelenski kaže da dogovor SAD, Rusije i Ukrajine stupa na snagu odmah.
On je dodao da će tražiti više oružja i sankcija Rusiji od Donalda Trampa ako Moskva prekrši dogovore.
„Ako Rusi ovo krše, onda imam direktno pitanje za predsednika Trampa. Ako krše – tražimo sankcije, tražimo oružje i tako dalje…“, rekao je Zelenski novinarima na konferenciji za novinare u Kijevu.
Umerov: Razgovori u Rijadu fokusirani na energetsku infrastrukturu i bezbednu plovidbu
Ukrajinski ministar odbrane Rustem Umerov izjavio je danas da su Ukrajina i SAD održale u Rijadu bilateralne tehničke konsultacije.
„Ispunjavajući zadatke predsednika Ukrajine (Volodimira Zelenskog), nastavljamo da radimo na uspostavljanju pravednog mira i garantovanju bezbednosti za našu državu. Ovaj sastanak je logičan nastavak uspešnih konsultacija sa SAD u Džedi. Niko ne traži pravedan mir više od Ukrajinaca, naš stav ostaje iskren, transparentan i dosledan“, napisao je Umerov na Fejsbuku.
On je naveo da su se „sve strane saglasile da obezbede bezbednu plovidbu, prekinu upotrebu sile i spreče upotrebu komercijalnih plovila u vojne svrhe u Crnom moru„.
„Kretanje ruskih vojnih brodova izvan istočnog Crnog mora smatraće se kršenjem duha ovog sporazuma i smatraće se kršenjem obaveza da se obezbedi sloboda plovidbe Crnim morem i pretnjom nacionalnoj bezbednosti Ukrajine. U takvom slučaju Ukrajina će imati puno pravo da ostvari pravo na samoodbranu“, naglasio je Umerov.

Prema njegovim rečima, sve strane su se takođe saglasile da sprovedu sporazume predsednika Ukrajine o potpunoj zabrani napada na energetsku infrastrukturu Ukrajine i Rusije.
Pored toga, dodao je Umerov, sve strane pozdravljaju uključivanje trećih zemalja kako bi se osigurala podrška implementaciji energetskih i pomorskih sporazuma.
Kako je napomenuo Umerov, sve strane će nastaviti da rade na postizanju održivog i trajnog mira.
On je naveo da su SAD ponovo potvrdile podršku u sprovođenju razmene ratnih zarobljenika, oslobađanju civilnih zatočenika i povratku nasilno odvedene ukrajinske dece.
„Za efikasnu primenu sporazuma važno je što pre održati dodatne tehničke konsultacije kako bi se dogovorili svi detalji i tehnički aspekti implementacije, praćenja i kontrole sporazuma“, zaključio je Umerov.
Kremlj: Rusija i SAD pristaju na ključnu pomorsku inicijativu
O postignutom odogovoru se oglasio i Kremlj:
„Rusija i SAD su se obavezale na unapređenje Crnomorske inicijative kao korak ka rešavanju ukrajinskog sukoba, navodi se u saopštenju koje je Kremlj objavio u utorak.
Sporazum je usledio nakon više od 12-časovnih razgovora fokusiranih na sukob u Ukrajini koje su u ponedeljak u Saudijskoj Arabiji održale ekspertske grupe dve zemlje.
Strane su razgovarale o koracima za obezbeđivanje bezbedne plovidbe Crnim morem, uključujući obećanje da će se izbegavati upotreba sile i sprečavanje upotrebe komercijalnih plovila u vojne svrhe, uz dogovor o merama kontrole kao što su inspekcije brodova“, navedeno je u saopštenju.