UN su usvojile „Pakt za budućnost“ čiji je cilj rješavanje velikih izazova 21. vijeka, od sukoba, do klimatskih promjena i ljudskih prava, uprkos primjedbama grupe zemalja na čelu sa Rusijom.
Usvajanje teksta naišlo je na kratko odgađanje kada je zamjenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Veršinjin predložio amandman koji naglašava princip nemiješanja u unutrašnja pitanja država i poziva UN da izbjegnu dupliranje napora.
Primjedbe Rusije podržali su Bjelorusija, Sjeverna Koreja, Iran, Nikaragva i Sirija, ali je amandman velikom većinom odbačen.
Generalni sekretar Antonio Guteres, koji je organizovao „Samit budućnosti“, nazvao je dogovor prilikom koja se pruža jednom u generaciji za preoblikovanje ljudske istorije obnavljanjem međunarodne saradnje.
Kao uvod u godišnju sjednicu Generalne skupštine UN na visokom nivou, koja počinje u utorak, 24. septembra, desetine šefova država i vlada okupilo se na potpisivanju teksta, prenio je AFP.
U usvojenoj verziji lideri su se obavezali da će ojačati multilateralni sistem da bi „ostali u korak sa svijetom koji se mijenja i da bi zaštitili potrebe i interese sadašnjih i budućih generacija koje se suočavaju sa stalnom krizom“.
„Vjerujemo da postoji put ka svjetlijoj budućnosti cijelog čovječanstva“, navodi se u dokumentu.
U Paktu je precizirano 56 akcija, uključujući posvećenost multilateralizmu, poštovanje Povelje UN i očuvanje mira, a poziva se i na reforme međunarodnih finansijskih institucija i Savjeta bezbjednosti UN, zajedno sa obnavljanjem napora u borbi protiv klimatskih promjena, promovisanjem razoružanja i usmjeravanjem razvoja vještačke inteligencije.