Italijanska premijerka Đorđa Meloni je jedna od retkih evropskih lidera koje Donald Tramp voli, piše Njujork tajms, dan nakon sastanka predsednice Vlade Italije i američkog predsednika u Beloj kući.
List je opisuje sastanak italijanske premijerka u Ovalnom kabinetu, kao „udoban“, bez zahteva koji bi mogli da izazovu napetost, kao što se desilo sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim.
Ali osim prijateljskih šala protiv imigracije i zajedničkog optimizma da će Evropska unija i Sjedinjene Države postići trgovinski sporazum, nijedan lider nije ukazao da su postigli značajan napredak u pregovorima o carinama i drugim pitanjima.
„Ne žurimo“, citira Njujork tajms američkog lidera.
Meloni je bila prvi evropski lider koji je posetio Belu kuću otkako je Tramp uveo, a zatim delimično pauzirao sveobuhvatne carine protiv Evropske unije.
Sastanak je odbacio sve preostale sumnje u specijalne odnose između dva lidera, ali je ostalo nejasno šta bi taj odnos mogao doneti Italiji i Evropi, ocenjuje list.
Lorenco Kastelani, politikolog sa univerziteta Luis Gvido Karli u Rimu istakao je da je Meloni „tretirana kao saveznik prvog ranga“, dodajući da je to neobično za Italiju, koja nije vojna ili ekonomska sila.
„Postala je de fakto posrednik. Ali konkretno, ništa nije donela kući“, dodao je on.
Trgovinska politika evropskih zemalja se vodi kolektivno kroz Evropsku uniju, a Meloni je jasno stavila do znanja da ne može da traži dogovor u ime bloka.
Stoga je možda njeno najveće dostignuće to što je Tramp prihvatio njen poziv da u „skoroj budućnosti“ poseti Rim, gde se očekuje da će se sastati sa evropskim zvaničnicima.
Ako se to dogodi, to bi moglo pomoći da učvrsti njenu poziciju kao kanala između Evrope i Sjedinjenih Američkih Država. Za sada, međutim, kako je navela Meloni, Tramp nije ponudio nikakve garancije da će se sastati sa evropskim zvaničnicima.
Tokom javnog dela sastanka, Meloni je nastojala da se poveže sa Trampom zbog zajedničke averzije prema ideologiji koju su smatrali „probuđenom“, kao i prema politikama raznolikosti, jednakosti i inkluzije, navodi Njujork tajms.
Ona se takođe obavezala da će povećati uvoz američkog prirodnog gasa i ojačati vojnu potrošnju, i odbacila pitanje o Trampovom omalovažavanju Evrope kao „parazita“ koji živi od Sjedinjenih Američkih Država.
„Da li ste to ikada rekli?“ upitala je predsednika. „On to nikada nije rekao“, citira list izjavu italijanske premijerke.
Istovremeno, Meloni nije, kako su se neki plašili, okrenula leđa Evropi. Ona je podržala svoj stav o Ukrajini, rekavši da su „agresori ruski predsednik Vladimir Putin i Rusija“.
I izgledala je odlučna da iskoristi Trampove simpatije za promovisanje dijaloga između Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije uopšte, ističe list.
Tramp je imao „pomirljiviji ton prema Evropskoj uniji“, napominjući da mu je „Evropa veoma važna“.
Ali u isto vreme, čak i dok je sedeo pored Meloni, koju je nazvao prijateljicom, nastavio je da hvali carine, na koje je Italija posebno ranjiva, i potvrdio nameru da silom nametne svoje uslove trgovinskim partnerima, naglašava se u komentaru Njujork tajmsa.