Predsednik SAD Donald Tramp i francuski predsednik Emanuel Makron postali su viralni na društvenim mrežama kako zbog rukovanja, tako i zbog Makronovog stavljanja ruke na koleno Donalda Trampa.
Naime, njihov susret desio se u Vašingtonu, gde su razgovarali o mogućem okončanju rata u Ukrajini, objavio je britanski Dejli mejl.
Britanski list piše kako je rukovanje bilo izuzetno dugačko i trajalo je 12 sekundi.
Dejli mejl podseća sa su prethodna rukovanja, tokom njihovih susreta 2017. godine, bila poznata po tome što su trajala 29 sekundi. Njihovo poslednje „držanje za ruke“ bilo je samo jedno od nekoliko tokom dana.
Drugi susret u Ovalnoj sobi uključivao je trenutak kada je Tramp prekinuo Makrona, koji je na francuskom odgovarao novinarima na postavljena pitanja, stavivši mu ruku na koleno.
Makron je svojom rukom prekrio Trampovu koji mu je rekao da ne razume ništa, ali da je francuski jezik „prelep“. Osim tih trenutaka, sastanak između dva lidera imao je ozbiljne političke teme.
Tramp je rekao da bi mogao da postigne mirovni dogovor u Ukrajini „u roku od nekoliko nedelja“ ako bi strane „bile pametne“. On je naglasio da bi rat mogao da eskalira u Treći svetski rat, zbog učešća drugih zemalja. Makron je podržao Trampov pristup, dodajući da je inicijativa SAD veoma pozitivna, ali da mir mora da bude postignut na način koji neće ugroziti ukrajinsku suverenost.
Tramp i Makron su razgovarali o mogućnosti da Rusija prihvati međunarodne mirovne trupe, a Tramp je naveo da je to pitanje lično postavio predsedniku Rusije Vladimiru Putinu, koji navodno nije imao problem sa tim. Kao rezultat tih razgovora, postoji mogućnost da se britanske trupe, uz francusku pomoć, postave u Ukrajini u ulozi mirovnih trupa, što bi značilo značajnu vojnu i finansijsku obavezu za Veliku Britaniju, ističe list.
Ukoliko Rusija pristane na tu opciju, to bi bio prvi ustupak Kremlja u mirovnim pregovorima. Makron je takođe istakao da mir ne sme da znači kapitulaciju Ukrajine i da je neophodno da zemlja zadrži svoju suverenost i sposobnost da pregovara sa drugim stranama o pitanjima koja se nje tiču.