Poljska je predstavila novi nacionalni plan kojim osigurava da ima jaču vojsku od bilo kog svog suseda.
„Naša vojska mora biti sposobna da odbije svaku pretnju“, rekao je u petak premijer Donald Tusk, najavljujući „Piastovsku doktrinu“, nazvanu po vladarskoj dinastiji koja je osnovala poljsku državu, prenosi britanski Telegraf.
Tusk je takođe rekao da će plan imati tri glavna cilja: da Poljska ima „najjaču vojsku u regionu, najjaču ekonomiju i snažnu poziciju u Evropskoj uniji“.
„Spremni smo da izgradimo najjaču vojsku u ovom delu sveta. Radimo to zajedno, bez obzira na naša uverenja“, dodao je.
Premijer nije precizirao šta podrazumeva pod najjačom vojskom ili ekonomijom, niti je bilo jasno misli li da Varšava treba biti vojno jača i od Rusije, s kojom deli granicu dugu 210 kilometara.
Poljska, koja troši 4,7 odsto BDP-a na odbranu, već ima treću najveću vojsku unutar NATO-a, nakon brzog programa novnog naoružavanja s kojim je broj vojnika udvostručen u samo deset godina.
Tusk je izjavio da će nova doktrina učvrstiti prozapadnu orijentaciju zemlje.
„Stavljajući krunu na svoju glavu, Boleslav Hrabri objavio je da kraljevstvo Poljske postaje deo Zapada – Zapada kao političke zajednice, zajednice vrednosti, zajednice vere“, rekao je Tusk okupljenima na svečanosti u Gnieznu, povodom obeležavanja 1.000. godišnjice krunidbe prvog poljskog kralja.
„Ovaj izbor, stalno obnavljan, ponekad osporavan od strane naših neprijatelja, ponekad osporavan od nekih u Poljskoj, zahteva stalni trud – i još uvek je, i uvek će biti, aktuelan,” dodao je.
Vogel smatra da su reči poljskog premijera „visok nivo psihološkog ratovanja, kako bi pokazali da su oni Evropljani sposobni da brane istočno krilo NATO-a, uključujući baltičke države, od ruske invazije.”
Dodala je da je ovako „pooštren” jezik takođe usmeren na suzbijanje pretnje desničarske opozicione stranke Pravo i pravda uoči ovogodišnjih predsedničkih izbora.
Tuskov poziv u petak da Poljska postane ekonomska sila došao je na isti dan kada je indeks varšavske berze WIG prvi put premašio 100.000 bodova, simboličnu prekretnicu koja odražava kontinuirani ekonomski rast zemlje.