Britanski premijer Kir Starmer je pod sve većim pritiskom ministara svoje vlade da Velika Britanija odmah prizna Palestinu kao državu, preneo je Gardijan, pozivajući se na neimenovanog britanskog ministra.
“Smatramo da je priznavanje palestinske državnosti važan simbol koji se može učiniti samo jednom. Ako ne sada, kada onda?“, rekao je taj ministar.
Gardijan navodi da je Starmera na različitim sastancima kabineta poslednjih meseci više ministara pozvalo da Velika Britanija preuzme vodeću ulogu po pitanju priznavanja države Palestine.
Britanska vlast prethodno je planirala da formalno prizna Palestinu kao deo mirovnog procesa, ali samo u saradnji sa drugim zapadnim zemljama i u “tački maksimalnog uticaja“, ali ne navodeći šta to tačno znači.
Ranije ovog meseca, skoro 60 poslanika Laburističke stranke zahtevalo je da Velika Britanija odmah prizna Palestinu kao državu, nakon što je izraelski ministar odbrane Izrael Kac najavio planove da prisilno iseli sve stanovnike Gaze u izbeglički kamp u ruševinama grada Rafe.