Njujork tajms je objavio opširan izveštaj iz ruske Kurske oblasti, koji je izazvao burne reakcije ukrajinskih zvaničnika.
Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine oštro je kritikovalo američke novine, tvrdeći da je to bila „glupa odluka“ i da izveštaj služi kao oruđe ruske propagande.
Autorka izveštaja, novinarka Nana Hajtman, provela je šest dana u martu u opštini Sudža, području Kurske oblasti koje je, prema ruskim tvrdnjama, pod kontrolom ukrajinskih snaga od avgusta 2024. godine.
Tokom svoje posete, Hajtman je razgovarala sa lokalnim stanovništvom, a povremeno su je pratili pripadnici čečenskog specijalnog odreda „Ahmat“, koji su, kako je navedeno, učestvovali u borbama i pomagali u evakuaciji civila.
U članku objavljenom 12. jula, novinarka opisuje scene uništene infrastrukture, napuštenih sela i tela civila i vojnika razbacanih po kućama, vozilima i poljima. Neka od tela, kaže ona, nosila su znake nasilne smrti, ali nije jasno ko je odgovoran za zločine.
Posebnu pažnju je izazvala izjava komandanta „Ahmata“ Aptija Alaudinova, koji je izjavio da su neki pripadnici njegove jedinice tokom operacije „Potok“ – koja je omogućila ruskim snagama da prodru iza ukrajinskih linija – patili od ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući i smrtonosne bolesti, što se povezuje sa lošom regulacijom gasa iz lokalnih cevovoda.
Predstavnik ukrajinskog Ministarstva spoljnih poslova, Georgij Tihi, osudio je odluku Njujork tajmsa da objavi takav tekst, nazvavši ga „najglupljom mogućom“. U objavi na mreži Iks, uporedio je izveštaj sa radom Voltera Djurantija, kontroverznog dopisnika Njujork tajmsa iz Sovjetskog Saveza, poznatog po negiranju Holodomora.
„Ovo nije uravnotežena priča niti druga strana medalje, kako se pokušava predstaviti. Ovo je dozvola ruskoj propagandi da obmanjuje javnost“, napisao je Tihiji.
Kritičari takođe postavljaju pitanja o tome kako je reporterka Njujork tajmsa dobila pristup zoni, koja je formalno zatvorena za strane novinare i civilne posmatrače. U izveštaju se navodi samo da su je delimično pratili borci „Ahmata“.
Podsećamo da je ranije ruski reporter „Komersanta“ Aleksandar Černih objavio sličan izveštaj iz ovog regiona, koji je takođe izazvao burne reakcije javnosti. Ovog puta, međutim, reč je o retkom primeru izveštavanja zapadnih medija sa ruske strane fronta, što je dodatno podiglo tenzije u već polarizovanoj međunarodnoj zajednici.