8.2 C
Bijeljina
петак, јануар 16, 2026
NaslovnaSvijetPolitikaRusija između dvije vatre – SAD vs Venecuela; Oglasio se Rubio

Rusija između dvije vatre – SAD vs Venecuela; Oglasio se Rubio

Datum:

Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je danas da Sjedinjene Američke Države nisu zabrinute zbog mogućnosti eskalacije odnosa s Rusijom u vezi sa Venecuelom, dok administracija predsednika SAD Donalda Trampa pojačava vojnu prisutnost u Karipskom moru.

 

„Nemamo zabrinutosti u vezi sa bilo kakvom eskalacijom. Oduvek smo očekivali da Rusija pruži retoričku podršku Madurovom režimu… (ali) to nije faktor u načinu na koji razmatramo celu situaciju“, rekao je Rubio, prenosi Rojters.

Rusko Ministarstvo spoljnih poslova je u četvrtak saopštilo da se nada da Trampova administracija neće napraviti fatalnu grešku u vezi sa Venecuelom, izrazivši zabrinutost zbog odluka SAD koje ugrožavaju međunarodni pomorski saobraćaj

Venecuela i Rusija imaju bliske veze, a u nedavnom strateškom dokumentu administracije američkog predsednika Donalda Trampa navedeno je da će SAD ponovo uspostaviti dominaciju na zapadnoj hemisferi, tvrdeći da bi SAD trebalo da ožive Monroovu doktrinu iz 19. veka, koja je proglasila zapadnu hemisferu za zonu uticaja Vašingtona.

Trampova administracija je uputila hiljade vojnika u ovaj region, zajedno sa nosačem aviona, ratnim brodovima i borbenim avionima. Detaljnije pročitajte OVDE.

Tramp je više puta izjavio da će „uskoro“ uslediti kopneni napadi u Venecueli.

Rusija između dve vatre – SAD vs Venecuela; Oglasio se Rubio

Zurimar CAMPOS / AFP / Profimedia

Rusija je već godinama važan politički saveznik Venecuele, obezbeđujući joj podršku u međunarodnim forumima, kao i ekonomske i vojne resurse.

SAD su, s druge strane, uvele sankcije Venecueli zbog optužbi za kršenje ljudskih prava i zloupotrebu vlasti i podržavaju opoziciju u zemlji.

Pratite www.bijeljinalive.com putem društvenih mreža Facebook i Instagram.

Reklame

Povezane vijesti

Nobelovka Mačado poklonila Trampu svoju nagradu

Liderka opozicije u Venecueli Marija Korina Mačado izjavila je...

Island dobio izvinjenje od Trampovog čovjeka; „Šalio se“

Bivši poslanik Bili Long se izvinio nakon što se...

Drama na konferenciji u Bijeloj kući: „Sram vas bilo, ljevičaru“ VIDEO

Portparolka Bele kuće Kerolajn Livit ušla je u žestok...

Merc: „Rusija je evropska zemlja“

Nemački kancelar Fridrih Merc naglasio je da je Rusija...

SAD zahtjevao, Savjet bezbjednosti ispunio – održan sastanak o Iranu

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš upozorio je na hitnom...
spot_img

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име