Ruski predsednik je svojim ukazom imenovao direktora departmana za Severni Atlantik, pri Ministarstvu inostranih poslova Rusije Aleksandra Darčijeva za novog ambasadora u Vašingtonu.
Ovo praktično znači da je Putin povukao prvi potez nakon druge runde razgovora ruskih i američkih diplomata koja je održana u Istanbulu, 27. februara.
Sada se čeka potez američkog predsednika.
Glavna tema tih razgovoram podsetimo, bila je normalizacija rada diplomatskih predstavništava – ruske ambasade u Vašingtonu i američke u Moskvi, koja su bila praktično zatvorena zbog ruske invazije na Ukrajinu.
Ponovnim dolaskom Donalda Trampa u Belu kuću došlo je do radikalnog zaokreta u američkoj spoljnoj politici, koja sada ide u pravu ukidanja svake američke pomoći Ukrajini.
Nakon prvog sastanka ruskih i američkih visokih zvaničnika u Rijadu, dogovoreno je da se saradnja Moskve i Vašingtona nastavi i tada je zakazana i druga runda.
Iako se smatralo da će tema biti postizanje mira u Ukrajini, portparol Kremlja Dmitrij Peskov tada je demantovao te navode rekavši da se o Ukrajini neće pregovarati sve dok se u potpunosti ne normalizuje rad dve ambasade.
Ko je zapravo Darčijev
Reč je o iskusnom diplomati, koji je 1983. godine diplomirao na Moskovskom državnom univerzitetu (MGU) i doktor je istorijskih nauka.
Govori engleski i francuski jezik, a zaposlen je u Ministarstvu spoljnih poslova od 1992. godine.
Od oktobra 2014. godine do januara 2021. bio je ruski ambasador u Kanadi, a od januara 2021. godine direktor Departmana za Severnu Ameriku.
Ruski predsednik Vladimir Putin razrešio je prethodnog ambasadora Anatolija Antonova dužnosti 10. oktobra prošle godine. On je bio na toj funkciji od 2017.