Revizija CIA utvrdila je propuste u pripremi američke obaveštajne ocene da je ruski predsednik Vladimir Putin pokušao da utiče na američke predsedničke izbore 2016. u korist Donalda Trampa, ali nije osporila taj zaključak.
Revizija „ne osporava kvalitet i verodostojnost“ strogo poverljivog CIA izveštaja na koji su se autori ocene oslonili prilikom donošenja tog zaključka, saopštila je CIA.
Međutim, revizija dovodi u pitanje „visoku pouzdanost“ tog zaključka, kako su ga ocenili CIA i FBI. Umesto toga, zaključak je trebalo da dobije ocenu „umerene pouzdanosti“, kakvu mu je dala Nacionalna bezbednosna agencija (NSA).
Trampovo odbacivanje izveštaja i naručena revizija
Tramp je odbacio tu obaveštajnu ocenu, objavljenu u januaru 2017. Nakon sastanka s Putinom u novembru 2017. rekao je kako mu veruje da se nije mešao u izbore.
Direktor CIA Džon Ratklif, bivši kongresmen koji je bio direktor nacionalne obaveštajne zajednice u Trampovom prvom mandatu, naredio je reviziju i njen odeljak „naučene lekcije“, „u cilju promovisanja analitičke objektivnosti i transparentnosti“, saopštila je CIA.
Utvrđeni proceduralni propusti
Uprava za analize CIA, koja je izradila reviziju, „identifikovala je višestruke proceduralne anomalije“ u pripremi poverljive ocene o ruskom mešanju u izbore u decembru 2016.
Među njima su „jako kratak vremenski rok… i prekomerno učešće čelnika agencije“, što je „dovelo do odstupanja od standardnih praksi u pripremi, koordinaciji i reviziji“ izveštaja, navodi se.
„Ta odstupanja sprečila su rigoroznu primenu stručnog znanja, posebno na najsporniju ocenu procene.“
Revizija, međutim, nije poništila ocenu da je Putin koristio dezinformacije i kibernetičku kampanju kako bi uticao na izbore 2016. u korist Trampa.
Senatski Odbor za obaveštajnu zajednicu došao je u izveštaju 2018. do istog zaključka.