Francuski ministar spoljnih poslova Žan-Noel Baro izjavio je danas u Vašingtonu da je ruski predsednik Vladimir Putin „jedina prepreka“ miru u Ukrajini, dan nakon što su Vašington i Kijev potpisali sporazum o eksploataciji ukrajinskih minerala.
„Treba priznati, a mislim da je sada kristalno jasno da je jedina prepreka miru u Ukrajini danas Vladimir Putin“, rekao je Baro u intervjuu za AFP, naglašavajući da je Ukrajina „ispunila svoj deo dogovora“.
Francuski ministar je to rekao posle sastanka sa američkim kolegom Markom Rubiom (Marco) u Stejt departmentu.
Ukrajina „je prihvatila bezuslovni prekid vatre i juče je pristala da zaključi sporazum o kritičnim mineralima sa SAD, što, prema izjavama ukrajinskih zvaničnika, odgovara, rekao bih, očekivanjima Ukrajine da se uključi u ekonomsku saradnju sa SAD ali i sa drugim zemljama“, rekao je Baro.
„U međuvremenu, Rusija Vladimira Putina nije učinila nikakav napor, nije poslala nikakav znak da je spremna za prekid vatre i mir koje želi predsednik Donald Tramp (Trump), ali i Evropljani i, naravno, Ukrajinci“, dodao je on.
Baro nije isključio mogućnost da Francuska, koja ima stručnjake u oblasti mineralnih resursa, zaključi ekonomski sporazum sa Ukrajinom.