Međunarodni krivični sud (ICC) je počinio ozbiljna kršenja principa međunarodnog prava i pokazao političku pristrasnost, izjavio je danas zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev.
On je ujedno naglasio da predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin, kao šef suverene države, ima apsolutni imunitet od strane krivične jurisdikcije.
Prema njegovim rečima, nalozi Međunarodnog krivičnog suda za hapšenje šefova suverenih država treba da se klasifikuju kao kršenje međunarodnog prava.
Medvedev je naglasio da ICC nema univerzalnu nadležnost, da se primenjuje samo na zločine počinjene na teritoriji država članica ili od strane državljana država članica, prenosi RIA Novosti.
Osim toga, kako je objasnio Medvedev, osnivački dokument suda od samog početka je sadržao i druge odredbe koje bi u mnogim slučajevima mogle da onemoguće sprovođenje njegovih odluka.
On je podsetio da, pošto Rusija nije potpisnica Rimskog statuta iz 1998. godine, na osnovu kojeg je stvoren Međunarodni krivični sud, Statut Suda ne stvara „nikakve obaveze“ za Rusiju.
„Aktivnosti Haškog krivičnog suda brzo su otkrile njegovu političku pristrasnost. I sam ICC je počinio ozbiljna kršenja opšte priznatih principa međunarodnog prava“, rekao je Medvedev.
On je ocenio i da je Međunarodni krivični sud postao žrtva Zapada.
„Pred našim očima smo videli brzu degeneraciju mnogih nadnacionalnih pravnih struktura, koje su postale žrtve zavisnosti od volje, finansija i sistema vrednosti takozvanog kolektivnog Zapada. Sličnu sliku vidimo, na primer, sa Međunarodnim krivičnim sudom“, navodi se u članku „Izgubljene iluzije, ili kako je Međunarodni krivični sud postao pravno ništavnost“ objavljen je u prvom broju časopisa „Pravoslovlje Državnog univerziteta Sankt Peterburga“ za 2025. godinu.
Medvedev je primetio da je ICC za relativno kratko vreme prešao put od naizgled traženog tela do „potpune beskorisnosti na ivici apsurda, pristrasnosti i cinizma“.
On je predložio je da se istraži mogućnost stvaranja alternative Međunarodnom krivičnom sudu na međuregionalnom nivou, na primer, u okviru BRIKS-a.
„Takođe se čini potpuno mogućim da se na međuregionalnom nivou (na primer, u okviru BRIKS- a) razradi koncept stvaranja međunarodnog pravnog tela alternativa Haškom krivičnom sudu. Novo pravosudno telo BRIKS-a moglo bi da potvrdi zajedničku želju država koje su deo ove asocijacije da striktno poštuju principe Povelje UN, uključujući principe suvereniteta i imuniteta poglavara države od svake strane. zabrana mešanja u unutrašnje stvari država, uključujući i nezakonite strane instrukcije opozicionih lidera“, napisao je Medvedev.