Predsednik Južne Koreje Jun Suk Jeol oglasio se nakon što je parlament njegove zemlje izglasao opoziv zbog njegovog kratkotrajnog pokušaja da uvede vanredno stanje ranije ovog meseca.
On je rekao da će se „povući u stranu“ nakon glasanja o opozivu, piše AFP.
Odluka Jeola dovela je zemlju u ustavnu krizu dok su se vojnici sukobili sa demonstrantima na ulicama glavnog grada Seula.
Prvi zahtev za opoziv Jun Suk Jeola, zbog proglašenja ratnog stanja 3. decembra, odbačen je prošle subote zbog nedostatka kvoruma, pri čemu su skoro svi poslanici iz vladajuće Partije moći naroda bojkotovali glasanje.
Za usvajanje predloga potrebna je dvotrećinska većina, za šta bi bila potrebna podrška najmanje osam poslanika PPP.
Kako je najavljeno, u Južnoj Koreji će se danas širom zemlje održati skupovi sa zahtevom za opoziv predsednika Jun Suk Jeola, zbog njegovog prošlonedeljnog neuspelog pokušaja da uvede ratno stanje.
Planirani su protesti širom većih gradova, gde će demonstranti pozvati Jun Suk Jeola da podnese hitnu ostavku i apelovati na poslanike iz vladajuće PPP da podrže predlog za opoziv.
Han Duk So postao vršilac dužnosti predsednika J. Koreje nakon smene Jun Suk Jeola
Premijer Han Duk So postao je vršilac dužnosti predsednika Južne Koreje nakon smene predsednika Jun Suk Jeola.
Po Ustavu Južne Koreje, nakon što je parlament izglasao Junovu smenu zbog neuspelog pokušaja uvođenja ratnog stanja, Han preuzima predsedničke ovlašćenja, preneo je Rojters.
Han (75) ima više od tri decenije iskustva na različitim ključnim funkcijama, uključujući dužnosti ambasadora u SAD, ministra finansija, ministra trgovine i premijera, a bio je i na čelu više organizacija.
Han je doktor ekonomskih nauka sa Univerziteta Harvard, i, kako pišu mediji, poznat je po „racionalnosti, umerenosti i stručnosti“, a često je bio i ključna ličnost u krugovima južnokorejskih vlasti, i to bez obzira na političke stranke u okviru kojih je bio aktivan.
Han je premijer Južne Koreje od 2022. godine, kada je ponovo imenovan na tu funkciju. Ovo mu je drugi mandat, nakon što je bio premijer i pod bivšim predsednikom Roh Mo Hjunom.
On na čelu države može biti mesecima – sve dok Ustavni sud ne donese odluku o trajnoj smeni ili vraćanju Juna na predsedničku funkciju.