Sve je neizvesnija sudbina koalicione vlade u Mongoliji, izabrane pre samo deset meseci, čiju ostavku traže učesnici protesta koji su ušli u deveti dan, javlja danas agencija AP.
Lideri tri vladajuće stranke sastali su se danas kako bi preispitali svoj koalicioni sporazum, dan nakon što je najveća, Mongolska narodna partija, odlučila da isključi Demokratsku stranku, drugu najveću stranku, iz koalicije
Narodna stranka je optužila Demokratsku stranku za kršenje sporazuma nakon što su neki od njenih poslanika podržali pozive za ostavku premijera Luvsanamsraija.
Lider Demokratske stranke Gantumur Luvsanjam, koji je i zamenik premijera, rekao je da stavovi tih poslanika nisu stav stranke.
Sudbina premijera je i dalje neizvesna pred sednicu parlamenta u petak. Ojun-Erdene je na toj funkciji četiri godine uprkos prethodnim pozivima da podnese ostavku.
Novi protesti su pokrenuti posle izveštaja o raskošnom trošenju premijerovog sina. Za, uglavnom, mlade demonstrante, izveštaji su predstavljali kap koja je prelila čašu nakupljenog nezadovoljstva zbog korupcije vladajućh garnitura u koju su umešani visoki zvaničnici i njihove porodice.
Demonstranti tvrde da su mineralna bogatstva zemlje koristila poslovnim interesima i bogatstvima, dok mnogi Mongoli i dalje žive u siromaštvu.
Mongolija je retko naseljena, ali je resursima bogata zemlja, koja se nalazi stešnjena između Kine i Rusije. Dotad komunistička država tokom Hladnog rata transformisala se u demokratiju nakon raspada Sovjetskog Saveza.