12.7 C
Bijeljina
среда, децембар 10, 2025
NaslovnaSvijetPolitikaPosustao, dosta mu je rata? "Planiramo pregovore sa Rusijom nakon sastanka sa...

Posustao, dosta mu je rata? „Planiramo pregovore sa Rusijom nakon sastanka sa Trampom“

Datum:

Sjedinjene Američke Države i Evropska unija trebalo bi da se pridruže Ukrajini i Rusiji za pregovaračkim stolom u budućim mirovnim pregovorima, izjavio je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski za Asošijeted pres (AP).

 

Razgovori o ratu koji ne uključuju Ukrajinu su „veoma opasni“, rekao je Zelenski, dan nakon što je predsednik SAD Donald Tramp rekao da je njegov tim već uključen u „veoma ozbiljne“ razgovore sa ruskom stranom o tome kako da se okonča rat u Ukrajini.

„Oni možda imaju svoje odnose, ali pričati o Ukrajini bez nas – opasno je za sve“, rekao je Zelenski, pozivajući se na ranije Trampove izjave. Zelenski je istakao da je prvi korak za Ukrajinu – održavanje sastanka na visokom nivou sa Trampom, kako bi Kijev i Vašington mogli da razviju sopstvene planove za prekid vatre, kao i da tada strane mogu da pređu na razgovore koji uključuju i Rusiju.

„Verujem da, pre svega, moramo da održimo sastanak sa Trampom i to je važno. I to je, inače, nešto što svi u Evropi žele“, rekao je Zelenski.

Posle razgovora sa američkim predsednikom Donaldom Trampom, trebalo bi da pređemo na neku vrstu formata razgovora sa Rusima. Voleo bih da SAD, Ukrajina i Rusi sednu za pregovarački sto, rekao je šef kijevskog režima Vladimir Zelenski u intervjuu agenciji AP.

„I voleo bih da vidim Sjedinjene Američke Države, Ukrajinu i Ruse za pregovaračkim stolom… I, da budem iskren, trebalo bi da bude prisutan i glas Evropske unije. Mislim da bi to bilo pošteno i efikasno. Ali kako će to ispasti, ne znam“, kazao je Zelenski.

On je dodao da Moskva nije zainteresovana za održavanje mirovnih pregovora zbog njihove prednosti na bojnom polju, ali da bi Tramp mogao da natera ruskog predsednika Vladimira Putina na pregovore preteći oštrijim sankcijama Rusiji.

Zelenski je dodao da bi SAD takođe trebalo da nastave da isporučuju oružje Kijevu.

„Mislim da su ovo najbliži i najvažniji koraci“, naveo je Zelenski.

Ukrajinski predsednik se osvrnuo i na komentare američkog državnog sekretara Marka Rubija, koji je 30. januara rekao da je rat vratio Ukrajinu „100 godina unazad“.

Zelenski je ocenio da bi Rubio „trebalo da dođe u Ukrajinu, pre svega, da vidi šta je Rusija uradila“.

„Ali i da vidimo šta je ukrajinski narod uradio, i šta je mogao da uradi za bezbednost Ukrajine i sveta“, zaključio je predsednik Ukrajine.

Pratite www.bijeljinalive.com putem društvenih mreža Facebook i Instagram.

Reklame

Povezane vijesti

Radikalna desnica u krizi: Za sve je kriv Tramp?

Podrška Donaldu Trampu razdvojila je radikalnu desnicu u Evropi:...

„Ako agresor pokuša da uđe na sveto tlo Venecuele, sigurno ćemo se boriti“

Šef pregovaračkog tima Venecuele i predsednik parlamenta Horhe Rodrigez...

Danas se obilježava Međunarodni dan ljudskih prava

Danas sei u celom svetu, obeležava Međunarodni dan ljudskih...

Doživotna robija za kubanskog moćnika; Osuđen zbog špijunaže, izdaje i zloupotrebe položaja

Bivši potpredsednik vlade i ministar ekonomije Kube Alehandro Gil...

Prst u oko Trampu; Guverner Ilinoisa stao u odbranu imigranata

Guverner Ilinoisa Džej Robert Pricker potpisao je novi zakon,...
spot_img

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име