Izraelska vlada je podelila, a zatim izbrisala objavu na društvenim mrežama u kojoj se izražava saučešće zbog smrti pape Franje, a izraelske novine povezuju taj potez sa papinom kritikom rata u Gazi.
Verifikovani profil @Israel objavio je u ponedeljak na društvenoj mreži Iks poruku koja glasi: „Počivaj u miru, papa Franja. Neka njegovo sećanje bude blagoslov“, zajedno sa fotografijom na kojoj papa Franja posećuje Zapadni zid u Jerusalimu.
„Objavljeno greškom“
Jerusalem Post je citirao zvaničnike ministarstva spoljnih poslova koji su rekli da je papa Franja dao „izjave protiv Izraela“ i da je post na društvenim mrežama objavljen „greškom“.
Ministarstvo spoljnih poslova koje je, kako se navodi na Iksu povezano sa verifikovanim nalogom u Izraelu, nije odgovorilo na Rojtersov zahtev za komentar.
Papina kritika izraelske kampanje u Gazi
Franjo, koji je preminuo u ponedeljak u 88. godini, sugerisao je prošlog novembra da bi svetska zajednica trebalo da istraži da li je izraelska vojna kampanja u Gazi predstavljala genocid nad palestinskim narodom, u nekim od najeksplicitnijih kritika izraelskog postupanja u ratu sa Hamasom koji je počeo u oktobru 2023.

Izrael tvrdi da su optužbe za genocid u njegovoj vojnoj kampanji u Gazi neosnovane i da radi isključivo na suzbijanju Hamasa i drugih oružanih grupa.
Različite reakcije izraelskih zvaničnika
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu, koji predvodi krajnje desničarsku koaliciju verskih i nacionalističkih partija, nije komentarisao papinu smrt.
Ipak, izraelski predsednik Isak Hercog uputio je u ponedeljak poruku saučešća hrišćanima u Svetoj zemlji i širom sveta, opisujući Franju kao „čoveka duboke vere i bezgraničnog saosećanja“.
Odnosi između Katoličke crkve i judaizma su se poboljšali poslednjih decenija, posle vekova neprijateljstva.
Oprez pape Franje
Papa Franja je obično bio oprezan kada je u pitanju uzimanje strana u sukobima tokom svog 12-godišnjeg pontifikata i osudio je rast antisemitskih grupa, ali je takođe razgovarao telefonom sa malom hrišćanskom zajednicom u Gazi tokom rata.
Franjo je 2014. posetio Zapadni zid, najsvetije jevrejsko mesto, a takođe se pomolio na delu zida koji je izgradio Izrael na okupiranoj Zapadnoj obali koji razdvaja Jerusalim i Vitlejem.