Iranski predsednik Masud Pezeškijan upozorio je da će Teheran da nastavi saradnju sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju (IAEA) samo ako organizacija ispravi svoj „pristrasan pristup“ i ukine dvostruke standarde.
Tokom telefonskog razgovora sa predsednikom Evropskog saveta Antonijom Koštom, Pezeškijan je naglasio da Iran želi da nastavi dijalog sa IAEA, ali da je to uslovljeno prestankom dvostrukih standarda u vezi sa nuklearnim programom Irana, preneo je Tasnim.
„Saradnja sa IAEA je moguća samo ako Agencija prestane sa pristrasnim postupanjem„, rekao je Pezeškijan i dodao da Iran očekuje da međunarodne organizacije postupaju nepristrasno.
On je naglasio da će svaka buduća agresija naići na „odlučan odgovor Irana„. Razgovarajući o nedavnim međunarodnim dešavanjima, uključujući sukobe sa Izraelom i Sjedinjenim Državama, Pezeškijan je naglasio da je Iran posvećen miru, regionalnoj stabilnosti i konstruktivnom dijalogu, ali je takođe osudio „kriminalne postupke cionističkog režima“ i njegovu ulogu u podrivanju globalne bezbednosti. Prema njegovim rečima, Izrael nije mogao da deluje bez podrške Sjedinjenih Država.
Na pitanje o iranskoj obustavi saradnje sa IAEA, Pezeškijan je istakao da su mere koje je nedavno usvojio iranski parlament reakcija na pristrasno i neprofesionalno ponašanje Agencije. On je dodao da je IAEA izgubila kredibilitet zbog svog ćutanja o napadima na iranska nuklearna postrojenja i nepoštovanja međunarodnog prava.
Pezeškijan je takođe ponovio da će nastavak saradnje sa IAEA zavisiti od ispravke njenog diskriminatorskog ponašanja i zahvalio je Košti na naporima u promovisanju diplomatije i izrazio spremnost Irana da proširi odnose sa Evropskom unijom kroz poštovanje i dijalog.
Košta je potvrdio spremnost Evropske unije za pronalaženje diplomatskih rešenja i širenje saradnje sa Iranom. On je takođe osudio kršenje ljudskih prava od strane Izraela u Gazi i naglasio nužnost okončanja rata i pružanja humanitarne pomoći palestinskom narodu.
Košta je izrazio duboko poštovanje prema iranskoj istoriji i kulturi, naglašavajući važnost dijaloga i saradnje.