Nemačko ministarstvo spoljnih poslova uzvratilo je udarac američkom državnom sekretaru Marku Rubiju nakon njegove kritike nemačke odluke da krajnje desničarsku stranku Alternativa za Nemačku označi kao „potvrđenu desničarsku ekstremističku grupu“.
U četvrtak, Rubio je napisao na društvenoj mreži Iks: „Nemačka je upravo dala svojoj obaveštajnoj agenciji nova ovlašćenja za nadzor opozicije. To nije demokratija – to je prikrivena tiranija. Ono što je zaista ekstremističko nije popularna AfD – koja je osvojila drugo mesto na nedavnim izborima – već smrtonosna politika otvorenih granica establišmenta kojoj se AfD protivi.“
Rubio je dalje rekao: „Nemačka bi trebalo da promeni kurs.“
U odgovoru, nemačko ministarstvo spoljnih poslova je uzvratilo američkom državnom sekretaru, rekavši:
„Ovo je demokratija. Ova odluka je rezultat temeljne i nezavisne istrage radi zaštite našeg Ustava i vladavine prava. Nezavisni sudovi će imati poslednju reč. Naučili smo iz naše istorije da desničarski ekstremizam mora biti zaustavljen.“
Odluka BfV-a predstavlja korak napred u odnosu na prethodno označavanje antiimigrantske, prokremljovske i najveće opozicione stranke u zemlji kao „sumnjive“ pretnje demokratskom poretku Nemačke. Prema BfV-u, ksenofobični stavovi AfD-a zasnovani na „razumevanju nemačkog identiteta zasnovanom na etničkom poreklu“ su „nespojivi sa osnovnim poretkom slobodne demokratije“ kako je naznačeno ustavom zemlje.
Obaveštajna agencija je dodala da AfD „ima cilj da isključi određene grupe stanovništva iz ravnopravnog učešća u društvu, da ih podvrgne neustavnom nejednakom tretmanu i time im dodeli pravno devalvirani status“.
Takođe je rečeno: „Ovo isključivo shvatanje naroda je polazna tačka i ideološka osnova za kontinuiranu agitaciju protiv određenih pojedinaca ili grupa ljudi, kroz koju se oni klevetaju i preziru bez razlike i podstiču iracionalni strahovi i odbacivanje.“
Tokom februarskih opštih izbora u Nemačkoj, koje je potreslo opsežno mešanje SAD , uključujući i javno glasanje o poverenju od strane čvrstih pristalica AfD-a poput Ilona Maska i Džej Di Vensa, AfD je osvojio približno 21% glasova, završivši na drugom mestu.
Uspon popularnosti krajnje desničarske stranke u Nemačkoj došao je kao rezultat šireg talasa rastućeg desničarskog ekstremizma širom Evrope.