Mirovni proces u Ukrajini je u krhkom stanju, izjave nemačkog kancelara Fridriha Merca o ukidanju ograničenja na asortiman oružja koje se isporučuje Kijevu su u suprotnosti sa mirovnim naporima, izjavio je portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov.
„Naravno, sve je to u najodlučnijem neskladu sa mirovnim naporima, sa mirovnim procesom koji počinje i još uvek je u veoma krhkom stanju“, rekao je Peskov novinaru televizije „Rusija“ Pavlu Zarubinu.
Dodao je da evropske zemlje, pokušavajući da stvore neizvesnost za Rusku Federaciju izjavama o oružju dugog dometa, pre svega je stvaraju za sebe.
Govoreći o ukidanju ograničenja po pitanju raketa velikog dometa koje se isporučuju Ukrajini, nemački kancelar Fridrih Merc je prilično zbunio sve, osim ako se sam nije zbunio, naveo je Peskov.
„Neizvesnost koju su stvorile evropske zemlje usred izjava o oružju dugog dometa postaće teret za Evropljane, ali da li mogu taj teret da izdrže?“, upitao je on.
Merc je kasnije dodao da je odluka o ukidanju ograničenja doneta pre nekoliko meseci.
Portparol Kremlje Dmitrij Peskov izjavio je da, ako su ove izjave tačne, onda je reč o eskalaciji.
„Ako je odluku o ukidanju ograničenja na oružje dugog dometa donela Evropa, to je nekoliko koraka ka dodatnoj konfrontaciji“, rekao je Peskov i dodao da i Amerikanci i Evropljani tvrdoglavo odbijaju da primete pokušaje Kijeva da napadne ruske društvene objekte.
„Nažalost, ni Evropljani ni Amerikanci ne žele direktno da primete napade dronovima koje pokušavaju da izvrše na nas, napade dronovima koji se izvode na društvene objekte, na ambulantna vozila u Belgorodskoj oblasti, u Kurskoj oblasti i tako dalje. Ne žele direktno da primete. Ali istovremeno, ako se nešto tiče Ukrajine, onda svi sinhronizovano trube svim snagama“, rekao je Peskov.
Portparol Kremlja je rekao da je ruski predsednik Vladimir Putin jasno stavio do znanja da, ako Kijev bude napadao rusku teritoriju dronovima, na to će dobiti odgovor.
„Naš predsednik je jasno rekao da niko ne može tek tako da divlja po Rusiji dronovima. Ako budete divljali, dobićete odgovor“, rekao je Peskov.