Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov rekao je da je Zapad tokom poslednjih tri-četiri dana stavio u drugi plan reč „primirje“.
Dodao je da kreativnih, stvaralačkih diplomatskih rešenja, koji se zasnivaju na pouzdanim principima, na balansu interesa, kako krize ponovo ne bi izbijale, danas ima zaista mnogo.
„Sada se svuda govori o Ukrajini, u vezi sa intrigom koja se odvija u Istanbulu. Prvo je Zelenski izjavljivao kako zahteva da Putin doputuje lično… Jadan čovek, svima je jasno, osim njemu samom, verovatno i onima koji njime rukovode. Onda su mu stariji drugovi objasnili da ne treba tako glupo da se ponaša i da su neophodni pregovori“, izjavio je Lavrov.
Prema rečima Lavrova, diplomatija nije stvar nagađanja, već delovanja. A da bi se delovalo, potrebno je to činiti profesionalno.
„Profesionalno – to znači ne vikati u mikrofon kao Zelenski: ‘Zahtevam da Putin lično dođe ovde kod mene’, već se baviti stvarnim poslom“, istakao je ministar.
„Izvesni savetnik britanskog premijera za nacionalnu bezbednost je već dodeljen Zelenskom kako ne bi izbrbljao ništa nepotrebno i potpuno zakopao svoj ugled i ugled onih koji ga obučavaju“, rekao je ministar.
Ni Berlin, ni Pariz, ni Brisel, a posebno London ne žele nikakav mir u Ukrajini, naglasio je Lavrov i dodao Evropa shvata da mora nekako da misli o sebi, sada kada se SAD udaljavaju se od pružanja aktivne podrške.
U toj situaciji, navodi on, kao i ranije, Evropljani razgovaraju jedni sa drugima o tome da se ne sme zaustiviti mobilizacija Evrope protiv Rusije i u tom smislu „Ukrajina je neprocenjivi instrument“.
On je dodao da je Zapad tokom poslednjih tri-četiri dana stavio u drugi plan reč „primirje“.
Podsetio se i da je predsednik Francuske Emanuel Makron nedavno rekao da su neophodni ukrajinsko-ruski pregovori, ali da treba učiniti sve kako bi glavno tema bilo upravo primirje, dok pregovorima Ukrajina navodno treba da pristupi sa pozicije „sile“.
Kako je ocenio, to je bilo iskreno priznanje zašto je potrebno primirje – kako bi Ukrajinu opremili, kako bi se pripremila za pregovore iz pozicije sile.
Makronu su zatim objasnili da sada nije reč o tome, da su SAD podržale predlog Putina da pregovorima treba dati šansu.
„Niko ne garantuje da će sve biti glatko i bez problema. Upravo suprotno, problema će biti sigurno, kao i pre tri godine u Istanbulu“, dodaje on.
Makronove izjave o ukrajinskoj krizi su „neshvatljive umu“, ocenio je ruski ministar.
Lavrov se osvrnuo na to da neki govore da nešto hitno treba uraditi, jer Amerikanci žele da postignu rezultat. Ali, prema njegovim rečima, oni imaju posla mnogo više od situacije u Ukrajini.
On navodi da najjednostavniji rezultat može biti postignut, ali ne samo zato što je u toku sukob, zato što Ukrajinu pritiska ko god, bilo Zapad, Kina, Brazil ili Afrika, ili neka druga grupa zemalja, već zato što postoji Povelja UN, zato što postoji cela serija konvencija o pravima manjina u kojim učestvuje Ukrajina, čak i Ustav Ukrajine gde je istaknuta obaveza države da poštuje prava ruske i drugih manjina.
„Zašto sada zapadni instruktori ne bi posavetovali kijevski režim, pa i insistirali?“, upitao je Lavrov i dodao da bi postojao rezultat.
To ne bi trebalo da košta ništa ni Amerikance ni Evropu, dodao je on i podsetio da SAD uvek ističe slogane o ljudskim pravima.
Podseća da su ljudska prava uvek deo „naravoučenija“ koje Zapad očitava drugima. Međutim, ako bi se na internetu potražile izjave bar jednog zapadnog lidera sa kritikom ljudksih prava Ukrajini, naišlo bi se gotovo samo na one koje dolaze iz Mađarske. Ali izjave onih, koji sebe proglašavaju liderima slobodnog sveta – nikada, zaključio je Lavrov.
„Ovde samo treba vratiti režim ka normalnosti. To nije ustupak, već ispunjavanje onoga pod čime si se potpisao“, poručio je Lavrov.
„Zašto je Zapad toliko neumoran u nastojanju da nam nanese strateški poraz na bojnom polju? Verovatno mu se ne dopada to što je Rusija samostalna“, smatra on.