Američka vojska predala je svoju poslednju vojnu bazu u Nigeru lokalnim vlastima, objavilo je američko Ministarstvo odbrane i Ministarstvo odbrane Nigera u zajedničkom saopštenju u ponedeljak.
Primopredaja vazdušne baze 201 u gradu Agadezu usledila je nakon povlačenja američkih trupa ranije ovog meseca iz vazdušne baze 101, male baze dronova u glavnom gradu Nigera Nijameju.
Američke trupe imaju rok do 15. septembra da napuste zemlju Sahel nakon sporazuma sa vlastima Nigerije.
Još nekoliko američkih vojnika ostalo je u Nigeru, uglavnom zbog administrativnih dužnosti u vezi sa povlačenjem. Oni su u američkoj ambasadi.
U martu je nigerska vladajuća hunta okončala sporazum koji je dozvolio američkim trupama da deluju u toj zapadnoafričkoj zemlji. Nekoliko meseci kasnije, zvaničnici dve zemlje objavili su u zajedničkom saopštenju da će američke trupe završiti povlačenje do sredine septembra.
Niger je viđen kao jedna od poslednjih nacija u nemirnom regionu sa kojom bi zapadne nacije mogle da se udruže u borbi protiv rastuće džihadističke pobune. SAD i Francuska su donedavno imale više od 2.500 vojnog osoblja u regionu, a zajedno sa drugim evropskim zemljama uložile su stotine miliona dolara u vojnu pomoć i obuku.
Niger se poslednjih meseci udaljio od svojih zapadnih partnera, okrenuvši se Rusiji. U aprilu su ruski vojni treneri stigli u Niger da ojačaju protivvazdušnu odbranu zemlje.
Nigerovo protjerivanje američkih trupa nakon prošlogodišnjeg puča ima široke implikacije za SAD jer prisiljava trupe da napuste vitalnu bazu koja se koristi za borbe protiv terorizma u Sahelu, velikom regionu južno od pustinje Sahare gdje su grupe povezane sa al. -Kaida i tzv islamske države.
Jedna od ovih grupa, Jama’a Nusrat ul-Islam va al-Muslimin, poznata kao JNIM, aktivna je u Maliju, Burkini Faso i Nigeru i nastoji da se proširi na Benin i Togo.