13.2 C
Bijeljina
уторак, април 15, 2025
NaslovnaSvijetPolitikaDilema u Budimpešti; Da li se sprema preokret?

Dilema u Budimpešti; Da li se sprema preokret?

Datum:

I Mađarska preispituje svoje buduće učešće u Međunarodnom krivičnom sudu (ICC), izjavio je danas ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto.

 

„Moj izraelski kolega Gideon Sar i ja smo razmotrili mogućnosti i planove za rešenje sukoba na Bliskom istoku“, napisao je Sijarto na Fejsbuku posle telefonskog razgovora sa izraelskim kolegom Gideonom Sarom, preneo je MTI.

On je istakao da je uverio svog kolegu u podršku Mađarske svakom predlogu koji je u stanju da stvori dugoročni mir i stabilnost na Bliskom istoku.

„Saglasni smo da je delovanje Međunarodnog krivičnog suda ozbiljno ispolitizovano i da je ICC diskreditovao međunarodni pravosudni sistem, pa sam ga obavestio da i Mađarska preispituje svoje buduće učešće u toj organizaciji„, dodao je Sijarto.

ICC je izdao nalog za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i bivšeg šefa odbrane Joava Galanta, koji su optuženi za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti u Gazi.

Tužilac ICC, takođe, istražuje napade koje je predvodio Hamas 7. oktobra 2023. u kojima je poginulo 1.200 ljudi, prema izraelskim podacima.

Tužioci su tražili naloge za hapšenje trojice lidera Hamasa zbog zločina, ali su svi ubijeni u proteklih 16 meseci rata u Gazi, prema navodima Izraela i Hamasa.

Međunarodni krivični sud u Hagu (ICC) osnovan je 2002. godine i ima 123 države članice.

Međutim, postoji nekoliko zemalja koje nisu članice ovog suda, među kojima su SAD, Rusija, Kina, Indija, Turska, Izrael i UAE.

Reklame

Povezane vijesti

Žair Bolsonaro prebačen na intenzivnu negu

Bivši brazilski predsednik Žair Bolsonaro se oporavlja na intenzivnoj...

Tramp o Iranu: Odluka stiže veoma brzo

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp rekao je da...

Turska poručila: Spremni smo

Turska, koja održava kontakte i sa Rusijom i sa...

Sin Netanjahua poručio Makronu: „Je*i se!“; Oglasio se predsednik Izraela

Izraelski premijer Netanjahu pokušao je da se distancira od...

Španski list: Vučić zaprijetio studentima da će uzalud dalje protestvovati

Španski list "Periodiko" (El Periodico) je javio da je...
spot_img

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име