Predsednik SAD Džozef Bajden odobrio je novi memorandum o nacionalnoj bezbednosti koji treba da posluži kao putokaz za dolazeću administraciju novoizabranog predsednika te zemlje Donalda Trampa.
U tom memorandumu je istaknuto suprotstavljanje rizicima zbog rastuće saradnje između Rusije, Irana, Severne Koreje i Kine, saopšteno je danas iz Bele kuće.
Bajdenova administracija je počela da razvija smernice memoranduma ovog leta, a on je oblikovan tako da pomogne sledećoj administraciji da od prvog dana izgradi svoj pristup o tome kako će se nositi zaoštravanjem odnosa sa najistaknutijim protivnicima i konkurentima SAD, navela su dvojici visokih zvaničnika administracije, preneo je AP.
Zvaničnici, koji su govorili pod uslovom anonimnosti prema pravilima Bele kuće, rekli su da taj poverljivi memorandum neće biti objavljen zbog osetljivosti nekih njegovih nalaza.
Dokument uključuje četiri široke preporuke: poboljšanje saradnje među vladinim agencijama, ubrzavanje razmene informacija sa saveznicima o četiri zemlje koje su viđene kao protivnici SAD, određivanje nivoa upotrebe sankcija i drugih ekonomskih alata od strane vlade SAD da bi bila postignuta njihova maksimalna efikasnost, i jačanje priprema za upravljanje istovremenim krizama u koje su uključeni protivnici.
Zvaničnici su naveli da se Rusija, pošto je postala sve izolovanija nakon agresije na Ukrajinu, okrenula Iranu za nabavku bespilotnih letelica i raketa, a da je od Severne Koreje dobila artiljeriju, projektile, pa čak i hiljade vojnika koji su otputovali da pomognu Rusima da odbiju ukrajinske snage iz regiona Kursk, dok je Kina u međuvremenu podržala Rusiju sa komponentama dvostruke namene koji su namenjeni ruskoj vojnoj industriji.
Zauzvrat, Rusija je poslala borbene avione u Iran i pomogla Teheranu u nastojanju da ojača svoju raketnu odbranu i svemirsku tehnologiju, dok je Severna Koreja od Rusije dobila preko potrebno gorivo i sredstva kao pomoć u izgradnji svojih proizvodnih i vojnih kapaciteta.
Zvaničnici su upozorili da je Rusija „de fakto prihvatila Severnu Koreju kao državu nuklearnog oružja“.
Kina, u međuvremenu, ima koristi od ruskog znanja, pri čemu dve zemlje rade zajedno na produbljivanju svoje vojno-tehničke saradnje, a takođe sprovode i zajedničke patrole u regionu Arktika.
Bajden i novoizabrani predsednik Donald Tramp imaju oštro različite poglede na svet, ali su zvaničnici dolazece, i odlazece administracije rekli da su nastojali da koordiniraju pitanja nacionalne bezbednosti tokom tranzicije vlasti, do Trampove inauguracije 20. januara.