Kardinal Kevin Farel, vatikanski komornik, zvanično je jutros potvrdio smrt pape Franje, čime je započeo svečani period tranzicije u Katoličkoj crkvi.
Papa Franja preminuo je u 88. godini nakon niza zdravstvenih komplikacija, uključujući upalu pluća i respiratornu insuficijenciju.
Franjo, rođen kao Horhe Mario Bergoljo u Buenos Ajresu, bio je 266. papa Katoličke crkve i prvi pontifik iz Latinske Amerike.
Ostao je upamćen po jednostavnom pristupu, bliskosti sa narodom i zalaganju za marginalizovane.
Ko je vatikanski komornik?
Komornik, ili kamerlengo, ključna je figura u Vatikanu između smrti pape i izbora njegovog naslednika (sede vacante).
Njegove dužnosti uključuju zvaničnu potvrdu papine smrti, zapečaćenje papskih odaja i tradicionalno uništavanje papskog prstena.
Sprema se da ga skine sa papinog prsta i razbije čekićem.
Tokom prelaznog perioda komornik ima administrativna ovlašćenja, ali ne može donositi nikakve doktrinarne odluke.
Prsten je poznat kao Ribarski prsten jer prikazuje Svetog Petra kako peca iz čamca i tradicionalno se koristi za pečat vatikanskih dokumenata.
Nosi ime pape i on se uništava nakon njegove smrti. Novi prsten se pravi kada se izabere novi papa.
Kardinal Kevin Farel predvodiće večeras obred konstatacije smrti pape Franje i polaganja njegovog tela u kovčeg, saopštila je služba za štampu Vatikana.
U saopštenju se navodi da će se obred konstatacije smrti i stavljanja tela pokojnog pape Franje u kovčeg održati večeras u 20.00 časova po rimskom vremenu, preneo je Vatikan njuz.
Dodaje se da će među prisutnima kapeli vatikanske Kasa Santa Marta biti i kardinal Đovani Batista Re i članovi porodice pokojnog pape Franje, zajedno sa direktorom i zamenikom direktora Direktorata za zdravlje i higijenu.
Direktor Kancelarije za štampu Svete stolice Mateo Bruni rekao je novinarima da bi papino telo u sredu ujutro moglo da bude preneto u baziliku Svetog Petra, kako bi se vernici molili pred njegovim posmrtnim ostacima.