Zemljotres magnitude 4,7 stepeni Rihtera zabeležen je 11:35 časova na području Santorinija.
Epicentar potresa ponovo je bio u blizini sela Oia, na 25 kilometara severoistočno.
Hipocentar zemljotresa, prema podacima Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra, smešten je na dubini od približno 14 kilometara ispod površine zemlje.
Ovo područje je od jutros pogodilo najmanje 30 zemljotresa jačih od 3 stepena po Rihteru, dok je ovo treći potres od jutros jačine preko 4 stepena po Rihteru.
Prvi potres, jačine četiri stepena, zabeležen je jutros u 4.16 časova, sa epicentrom 18 kilometara od Arkesinija na Amorgosu, na dubini od 10,8 kilometara, prenela je „Prototema“.
Drugi zemljotres, jačine 4,3 stepena, nastupio je pet minuta kasnije, sa epicentrom 17 kilometara od Arkesinija, na dubini od 11,8 kilometara.
Zbog stalne seizmičke aktivnosti, snage vatrogasnih jedinica Južnog Egeja su pojačane, a na Santorini je stigao mobilni operativni centar „OLIMPOS“ sa dodatnim timovima, uključujući spasilačke pse i dronove.
Ukupno 51 vatrogasac i devet vozila angažovano je na ostrvu, dok su slične snage upućene i na druga ostrva poput Amorgosa, Josa i Naksosa, gde je u pripravnosti helikopter Vatrogasne službe.
Grčki list prenosi da su ulice na Santoriniju prazne i da podsećaju na vreme pandemije korona virusa.
Na hiljade stanovnika i turista i dalje napušta ostrvo, a brojne ulice na Santoriniju su zatvorene policijskim trakama, kako građani ne bi ugrozili svoju bezbednost.
Santorini je u stanju pripravnosti i zato što su lokalne vlasti zabrinute zbog krađa, nakon odlaska približno 11.000 stanovnika koji su svoje domove ostavili zaključane.
Policijske snage su stavljene u pripravnost, uz intenzivne patrole i blokade puteva, u nastojanju da spreče moguće provale.
Mnoge škole na ostrvima Kikladi, uključujući Mikonos, Naksos, Paros, Patmos i Leros, obustavile su nastavu zbog moguće opasnosti od daljih potresa.
Aplikacija Ministarstva za digitalnu upravu MiSaFeTiPlan, koja pokazuje gde se u zemlji nalaze otvoreni prostori gde stanovnici tih područja mogu da nađu bezbedno sklonište u slučaju prirodnih katastrofa, od danas je dostupna korisnicima interneta.
Profesor seizmologije i bivši predsednik Helenskog društva stručnjaka za zemljotres Dimitris Papanikolau rekao je jutros da očekuje glavni zemljotres jačine od šest stepeni po Rihterovoj skali, istakavši da je zemljotres jačine šest stepeni po Rihteru 32 puta jači od zemljotresa magnitude pet stepeni.
„Trebalo je da pazimo da ne gradimo na padinama. Imamo klizišta sa zemljotresima od četiri stepena Rihterove skale. Ako se dogodi zemljotres jačine šest stepeni Rihterove skale, veliki komadi će se verovatno odlomiti i imaćemo slične posledice po zgrade“, rekao je on.