Dim od šumskih požara i požara u tresetilištima na indonežanskom ostrvu Sumatra stigao je u nedelju 500 kilometara dalje, u Maleziju.
Ti požari su stalni problem u Indoneziji koji izaziva i teškoće u odnosima sa susednim državama. Poslednjih godina dim od požara prekrivao je delove Singapura, Malezije i južnog Tajlanda.
Više područja u indonežanskoj provinciji Riau i dalje je prekriveno gustom izmaglicom, iako zagušljiv dim nije registrovan u glavnom gradu te provincije Pekanbaru, rekao je zamenik šefa policije Riaua Adrijanto Džosi Kusumo.
On je rekao da je u toj provinciji prijavljeno više od 140 istovremenih šumskih i tresetnih požara. Okruzi Rokan Hilir i Rokan Hulu bili su najteže pogođena područja požarima u kojima je izgorelo oko 46 hektara što je izazvalo veliko zagađenje s izmaglicom širom tog područja i smanjilo vidljivost na samo jedan kilometar.
Broj požara je opao sa 294 žarišta koliko ih je bilo u subotu, pošto su vlasti uspele da ih ugase na nekoliko mesta, rekao je Kusumo.
Na osnovu satelitskih snimaka Agencije za meteorologiju, klimatologiju i geofiziku u Pekanbaruu, izmaglica se kreće ka severoistoku i doseže do zaliva Kemang u malezijskoj državi Negeri Sembilan, rekla je dežurna meteorološkinja Gita Devi.
Šumski požari na ostrvima Sumatra i Borneo često izbijaju tokom sušnih perioda, gušeći dimom delove obližnjeg Singapura i Malezije.
Indonezija koja se često izvinjava svojim susedima zbog toga i obično okrivljuje vlasnike plantaža i tradicionalne poljoprivrednike da nezakonito pale požare radi krčenja zemljišta.