14.7 C
Bijeljina
понедељак, мај 5, 2025
NaslovnaSvijetKatastrofeApokalipsa u Saudijskoj Arabiji: Zastrašujuća oluja "progutala" grad VIDEO

Apokalipsa u Saudijskoj Arabiji: Zastrašujuća oluja „progutala“ grad VIDEO

Datum:

Vanredni protokoli uvedeni su širom Saudijske Arabije, Kuvajta i Jordana nakon što je zastrašujuća peščana oluja zahvatila i „progutala“ čitav jedan grad.

 

„Zid prašine“ prošao je kroz provinciju Al Lasim u centralnoj Saudijskoj Arabiji, zaklonio sunčevu svetlost i nadvio se nad stanovnicima, piše Dejli Mejl.

Snimci podeljeni na društvenim mrežama prikazuju kako je nebo poprimilo jarko narandžastu boju dok je peščana oluja „gutala“ grad, smanjujući vidljivost gotovo na nulu.

Meštani tvrde da je oluja došla „bez ikakvog upozorenja“ i opisuju je kao nešto iz „apokaliptičnog filma“.

„U Al Kasimu je bilo toliko mračno da je izgledalo kao da je neko ugasio svetla“, napisao je jedan svedok na društvenim mrežama, dodajući da se i drveće „rušilo kao domine“.

Na snazi crveni alarmi

Saudijska Arabija, kao i susedni Kuvajt i Jordan, trenutno su pod crvenim upozorenjima zbog jakih vetrova i obilnih padavina koje nose rizik od oluja, bujičnih poplava, grada i drugih potencijalno opasnih vremenskih pojava tokom narednih dana.

Nacionalni centar za meteorologiju Saudijske Arabije pozvao je javnost na oprez, da ograniče putovanja i izbegavaju otvorene prostore tokom oluja – koje se očekuje da potraju do sredine nedelje.

Peščana oluja ozbiljno je poremetila saobraćaj – dva leta iz Egipta ka Kuvajtu morala su u nedelju da budu preusmerena u Damam u Saudijskoj Arabiji, navodi Gulf News.

Lučke vlasti Kuvajta zatvorile su luke Šuvejk i Šuaiba kako bi zaštitile radnike i infrastrukturu. Operacije su, prema navodima, nastavljene u ponedeljak ujutru.

Evakuisani turisti

Stotine turista evakuisano je iz Petre, čuvenog arheološkog lokaliteta u jugozapadnoj jordanskoj pustinji, u nedelju nakon što su poplave preplavile područje.

U trenutku kada su vanredni protokoli aktivirani, na lokalitetu je bilo više od 1.700 posetilaca, navodi se u izveštaju.

Ključne znamenitosti, poput Al Hazne, Sika i Manastira, takođe su evakuisane zbog porasta nivoa vode.

Najmanje dve osobe su izgubile život u poplavama, uključujući Belgijanku i njenog sina koji su bili na avanturističkoj turi u oblasti Vadija al-Nahil, popularnom rečnom koritu blizu jordanskog grada Ma’an.

Dvoje njene dece preživelo je, prenosi Gulf News. Spasilačke ekipe i dalje tragaju za preživelima.

Incidenti sa turistima koji su ostali zarobljeni prijavljeni su i u Tafili i Al Hasi.

Reklame

Povezane vijesti

Stravično nevrijeme: Pola miliona ljudi bez struje; Ima mrtvih

Najmanje tri osobe su izgubile život, a više od...

Influenserke upozoravaju na zlostavljanja u Dubaiju: „Od toga se ne možeš oporaviti“

Ukrajinska manekenka Marija Kovalčuk, koja je prošlog meseca pronađena...

Stravična eksplozija: Veliki broj poginulih, više od 700 povređenih FOTO

Broj poginulih u današnjoj eksploziji u luci Radžai na...

Zemljotres ponovo pogodio Tursku

Zemljotres magnitude 3,5 stepeni po Rihterovoj skali zabeležen je...
spot_img

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име