4.9 C
Bijeljina
петак, новембар 22, 2024
NaslovnaSvijetEkonomijaŽestok udarac EU: Pogrešna procjena Kine

Žestok udarac EU: Pogrešna procjena Kine

Datum:

Kineski proizvođači električnih automobila ubrzano su izvozili svoja vozila u Evropsku uniju prije roka od 5. jula, kada su uvedene nove carine EU, nadajući se da neće morati retroaktivno da plate carine.

Međutim, možda su pogrešno procenili situaciju, jer Evropska komisija planira da na jesen odluči da li će carine biti retroaktivno primenjene od marta.

Kao deo istrage o tome da li su kineski proizvođači automobila dobijali neprikladne subvencije, Evropska komisija je zatražila od carinskih agencija u zemljama članicama EU da prate sve električne automobile proizvedene u Kini od marta, što bi Komisiji dalo fleksibilnost da retroaktivno primeni carine. Ova taktika ima cilj da obeshrabri kompanije da preplave tržište pre očekivanog povećanja carina, prenosi Politico.

Uprkos tom upozorenju, proizvođači automobila su preuzeli rizik. Nakon što je Komisija u junu najavila više carine nego što se očekivalo, kineski proizvođači automobila su žurno ukrcavali što više vozila na brodove koji su plovili ka EU.

Broj registracija električnih vozila naglo je porastao u junu, sa više od 202.000 novih vozila koja su dobila prve registarske tablice, u poređenju sa prosekom od 144.000 u aprilu i maju, prema podacima Schmidt Automotive Research. Kineski proizvođači električnih automobila su u junu držali 12,4 odsto tržišnog udela, u poređenju sa 10,4 odsto u istom periodu prošle godine.

Carine, koje su trenutno u obliku bankovnih garancija, već su na snazi, a Komisija će u oktobru zatražiti od zemalja EU da glasaju o njihovom trajnom uvođenju na period od pet godina. Tada će takođe odlučiti da li će ove carine biti retroaktivno primenjene od 7. marta ili od 5. jula, potvrdila je Komisija.

Iako sva vozila proizvedena u inostranstvu već imaju carinu od deset odsto, nove carine će za neke kineske proizvođače iznositi kombinovano 48 procenata na njihova električna vozila. Uprkos višoj ceni, kineski brendovi i dalje mogu da ostvaruju profit na evropskom tržištu zahvaljujući niskim domaćim troškovima proizvodnje.

Peking se nada da će pronaći rešenje sa Briselom kako bi se u potpunosti izbegle carine. Do sada, ti pregovori nisu išli dobro, jer kineska strana ne želi da prizna stav EU da nepravedno subvencioniše sektor kroz čitav lanac proizvodnje, od prerade litijuma do transporta. Istovremeno, kineske izvozne asocijacije tvrde da EU gubi svoju privlačnost kao destinacija za investicije.

Reklame

Povezane vijesti

Cijena litijuma vrtoglavo pada

Cijena litijum karbonata trenutno iznosi od 71.500 juana po...

Važna posjeta: Si gradi novi svijet?

Kineski predsednik Si Đinping izjavio je danas da je...

Ni slučajno ne šaljite novac preko Western Uniona

Da bi poslali 1.500 evra u Beč moraćete da...

Bitkoin obara sve rekorde

Bitkoin nastavlja da obara rekorde - prvi put otkako...

Oglasio se Tramp: „Glasine su lažne“

Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp, po prvi put se...
spot_img

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име