Narodna izreka „ko umije, njemu dvije“ najbolje ilustruje dovitljivost Srba koji su pre desetak godina za „siću“ masovno kupovali apartmane i stanove u grčkim letovalištima, a danas ih prodaju po šestostruko većoj ceni.
Naime, onaj ko je imao petlju da 2015. godine kupi stan u Grčkoj za 20.000 evra, danas može da ga proda za 120.000 evra. Istini za volju zarada mu nije 100.000 evra, jer da bi ga tako dobro prodao morao je u njega da uloži oko 20.000 evra. To znači da je na toj jednoj nekretnini „dobar“ oko 80.000 evra.
„Ima onih koji prodaju stanove koje su kupovali pre nekoliko godina, ali u cilju profita. Tada su ih kupovali po veoma niskim cenama, a sad na njima ostavuju velike profite. Ko je kupio stan za 20.000 ili 25.000 evra i u njega uložio još toliko, sada takav stan košta 120.000 evra pa naviše. Mada, većina shvata da u ruci ima grumen zlata i ne žele da prodaju, a imaju profit od njih. Te nekretnine u blizini Soluna iznajmljuju leti turistima, a zimi studentima i za osam devet meseci po 300 evra lepo se zaradi. Tim novcem su im pokriveni troškovi i ne stoji im prazno“, objašnjava za Kurir Ana Pavlica Majorov iz Agencije za nekretnine „Roman Real Estate“ iz mesta Perea blizu Soluna.
Interesovanje građana Srbije za kupovinu nekretnina u Grčkoj i dalje postoji iako su cene drastično skočile u odnosu na pre nekoliko godina.
„Cene su oko 3.000 evra po metru kvadratnom jer više nema starih ruiniranih stanova koji zahtevaju ulaganje u renoviranje. Sada se na prodaju nude stanovi u zgradama koji su renovirani i samim tim su cene veće. Od pre nekoliko godina je počeo dosta da se gradi pa cena u novogradnji iznosi od 3.500 do 4.000 evra po metru kvadratnom i to se sve rasproda i rezerviše još na temelju. Kupuje se sve, zavisno od budžeta, i studiji i vile. Studio bez spavaće sobe košta od 70.000 evara pa naviše zavisno od mesta, udaljenosti od plaže, godine gradnje zgrade. Jednosoban stan košta od 120.000 pa naviše“, kaže Pavlica Majorov.
Najveće interesovanje, prema rečima Ane Pavlice Majorov, i dalje vlada za stanove i kuće u Solunskoj regiji, a novi trend je da se sada traže luksuzne vile koje koštaju i po nekoliko miliona evra.
„Za Kasandru, Sitoniju i Solunsku regiju i dalje vlada veliko interesovanje, dok u Paraliji i Kateriniju prodaja ide slabije. Vile sa placem i bazenom, koje su luksuzne i najčešće dalje od mora, atraktivne su jer imaju jako dobar pogled, oko njih je tišina, nema gužve, nema turista, a ko ima para za vilu ima i za benzin da ide na plažu gde poželi. Njihova cena, zavisno od kvadrature i luksuza koji nude kreće se od 650.000 pa do nekoliko miliona evra. Koliko god da deluje nešto skupo iznenadim se kad vidim da je prodato. Dok je cena manjih kuća koje zahtevaju renoviranje od 90.000 evra pa naviše, a ako su bliže plaži cena kvadrata je oko 3.000 evra“, ističe Pavlica Majorov.