Pol Bredberi (Paul Bradbury), Britanac koji već više od 20 godina živi u Hrvatskoj, posetio je stalni hrvatski paviljon u Kini i doživeo prilično iznenađenje.
Naime, kako je naveo, u paviljonu koji nosi oznaku Hrvatske i iznad kog stoji hrvatska zastava – gotovo da nema nijednog hrvatskog proizvoda. Većina robe potiče iz Srbije.
„Tolike stvari ovde ne valjaju… Ovako se Hrvatska promoviše u Kini. U prvom videu vas vodim u obilazak stalnog hrvatskog paviljona u Ningbou, prostora posvećenog predstavljanju i prodaji proizvoda iz centralne i istočne Evrope, gde bi trebalo da se nalaze hrvatski proizvodi“, rekao je Bredberi, uz snimke enterijera paviljona.
„Izgleda da jedna naša susedna zemlja koristi ovu, inače odličnu, inicijativu u svoju korist“, dodao je. U paviljonu je pronašao mnoštvo srpskih pića, pa čak i mađarske proizvode, dok hrvatskih – gotovo da i nema.
Zanimljivo je da Srbija ima i svoj paviljon, koji se nalazi odmah pored hrvatskog, kao i paviljoni Bosne i Hercegovine i Severne Makedonije. Ipak, izgleda da se ponuda srpskih proizvoda proširila i na susedne paviljone.
Šta su zapravo ovi paviljoni?
Stalni paviljon proizvoda zemalja centralne i istočne Evrope (CEEC) u Ningbou, Kina, predstavlja ključnu platformu za unapređenje trgovinske i kulturne razmene između Kine i zemalja ovog regiona, uključujući i Hrvatsku. Smešten u hali broj 9 Međunarodnog kongresnog i izložbenog centra Ningbo, otvoren je 2021. godine tokom drugog China-CEEC Expo-a.
Ovaj prostor se prostire na 16.000 kvadratnih metara i nudi više od 4.000 proizvoda iz 17 zemalja, uključujući prehrambene artikle, kozmetiku, alkoholna pića, rukotvorine i umetničke predmete.
Paviljon ne služi samo kao izložbeni prostor, već funkcioniše i kao stalna maloprodajna i veleprodajna platforma. Kombinuje fizičku prodaju sa digitalnim kanalima, kao što su strimovanje uživo i internet trgovina, čime kineskim potrošačima omogućava stalni pristup proizvodima iz zemalja CEEC-a.
Takođe predstavlja mesto za predstavljanje novih proizvoda i usluga, što dodatno učvršćuje prisustvo proizvoda iz centralne i istočne Evrope na kineskom tržištu.
Ovaj stalni paviljon deo je šire saradnje između Kine i zemalja CEEC-a u okviru inicijative „17+1“. Kroz ovu inicijativu, Kina je najavila planove da u narednih pet godina uveze robu u vrednosti od 170 milijardi američkih dolara iz ovih zemalja, sa ciljem jačanja trgovinske razmene i ekonomske saradnje.