Sjedinjene Države pretekle su u prvom tromesečju u robnoj razmeni s Nemačkom Kinu i zauzele poziciju glavnog trgovinskog partnera, izračunao je Rojters na temelju službenih statističkih podataka
Vrednost američko-nemačke trgovinske razmene dosegnula je u razdoblju od januara do marta 63 milijarde evra, prema podacima Destatisa. Kinesko-nemačka razmena iznosila je pak nešto manje od 60 milijardi evra.
Još u 2023. godini Kina je bila najveći trgovinski partner Nemačke, osmu godinu zaredom, s vrednošću razmene od 253 milijarde evra. Zaostatak nemačko-američke razmene iznosio je tada tek nekoliko stotina miliona evra.
„Nemački izvoz u SAD ponovo je porastao (u prvom tromesečju) zahvaljujući jačanju američke ekonomije, dok je izvoz u Kinu smanjen, kao i uvoz“, rekao je Vinsent Stamer iz Komercbanka, objašnjavajući promenu na vrhu lestvice nemačkih trgovinskih partnera u prvom kvartalu.
„Kina je napredovala na lestvici lanca vrednosti i sada u većoj meri sama proizvodi sofisticiraniju robu koju je nekada uvozila iz Nemačke“, rekao je Stamer, dodajući i da su nemačke kompanije izvoz u Kinu zamenile selidbom proizvodnje u azijskog diva.
Njemačka je prošle godine objavila da želi da smanji izloženost Kini, pozivajući se na političke razlike i optužujući Peking u strateškom dokumentu za „nepoštenu praksu“. Berlin ipak nije precizirao kakve političke mere planira da preduzme kako bi ublažio zavisnost, napominje Rojters.
Nemački uvoz kineske robe pao je u prvom tromesečju na godišnjem nivou gotovo 12 posto, a izvoz se smanjio nešto više od jedan posto, rekao je Jergen Mates iz ekonomskog instituta IW.
Stručnjak IW-a nagađa da razloge možda valja tražiti u činjenici da „kineska ekonomija postiže slabije rezultate no što su se mnogi nadali, a američka ekonomija bolje nego što se očekivalo“.
SAD sada čini oko 10 posto nemačkog robnog izvoza dok je udeo Kine pao ispod šest posto, dodaje on.