Ruska vojska sprema se za dugotrajne napetosti i sukobe s državama NATO-a u regionu Baltičkog mora, dok Kremlj širi svoje vojne sposobnosti prema zapadu.
U njemu se navodi i da Ruske oružane snage sve više koriste vazdušne, pomorske i nuklearne kapacitete za projektovanje ruskog potencijala na Baltik.
Radi se o velikom prestrojavanju ruskih oružanih snaga u zapadnim regionima, navode vojska i obaveštajne agencije Litvanije.
Ali, kako se dodaje, izgradnja potrebne infrastrukture i opremanje jedinica ljudstvom i naoružanjem trajaće „najmanje nekoliko godina“. „Radi se o nadoknađivanju gubitaka u Ukrajini i stvaranju novih mogućnosti za dugotrajnu konfrontaciju sa Zapadom“, preneo je Blumberg.
Podseća se da je i estonska obaveštajna služba procenila nedavno u svom izveštaju da će Rusiji trebati tri do pet godina da obnovi svoju vojnu mašineriju u dovoljnoj meri da predstavlja direktnu pretnju zapadnom vojnom savezu.
Navodeći drugu pretnju u regionu, u izveštaju stoji da je Belorusija postigla napredak u izgradnji „verodostojne nuklearne sposobnosti“ na svojoj teritoriji, nakon što je Rusija prošle godine najavila da će rasporediti taktičko nuklearno oružje u toj zemlji.
Od tada je vlada u Minsku obnovila infrastrukturu nuklearnog skladištenja i obučila svoje vojno osoblje za upravljanje nuklearnim sistemima.
Beloruske snage imaju na raspolaganju dva resursa za potencijalno lansiranje nuklearnog oružja – jurišne avione Su-25 bazirane u bazi “Lida”, blizu granice s Litvanijom, te mobilne raketne sisteme “iskander-M” u Asipovičima u središnjoj Belorusiji.
„Rusija sve više pribegava ucenama i pretnjama, uključujući korišćenje nuklearne retorike, kako bi prisilila Zapad da smanji svoju podršku Ukrajini“, stoji u tom izveštaju.
Kao znak protivljenja pristupanju Finske u NATO, Kremlj je prošle godine rasporedio brodove sposobne da nose krstareće projektile “kalibar” na jezeru Ladoga, u regionu Karelija, blizu finske jugoistočne granice.
Moskva je takođe podigla teške bombardere Tu-22M3 kako bi izveli pet letova iznad Baltičkog mora tokom prošle godine, dok godinu pre nije bilo nijednog takvog manevra.
Takođe, obaveštajne agencije i u Rusiji i u Belorusiji sve su agresivnije u pronalaženju pogodnih meta za regrutovanje, pri čemu je rastuća beloruska dijaspora izložena najvećem riziku da ih agenti proganjaju, objavile su obaveštajne agencije Litvanije.