FBI i ministarstvo pravde SAD-a objavili su rezultate interne revizije koju su sproveli visoki zvaničnici imenovani od strane predsednika SAD-a Donalda Trampa.
Prema zaključcima istrage, ne postoji nikakva tajna „lista klijenata“, a Epstin je 2019. godine izvršio samoubistvo, kako je to prvobitno utvrdio i njujorški patolog.
Objavljen snimak iz zatvora
Najnoviji memorandum Ministarstva praveđde dodatno prema njima potvrđuje tu verziju događaja. U dokumentu se navodi kako su vlasti pregledale deset sati videozapisa iz Epstinove zatvorske ćelije, a ti materijali, kako tvrde američke vlasti, nedvosmisleno dokazuju da nije ubijen, već da je izvršio samoubistvo dok je čekao suđenje zbog optužbi za seksualnu trgovinu maloletnicama.
Nezavisna revizija snimka koju je sproveo FBI potvrdila je da od trenutka kada je Epstin zaključan u svojoj ćeliji oko 22:40 sati 9. avgusta 2019. do otprilike 6:30 sati sledećeg jutra, niko nije ušao ni na jedan sprat posebne sigurnosne jedinice (SHU), navodi se u memorandumu FBI-ja i Ministarstva pravde.
„Ova sistemska revizija nije otkrila nikakvu inkriminišuću ‘listu klijenata’. Takođe nije pronađen nijedan verodostojan dokaz da je Epstin ucenjivao istaknute pojedince u sklopu svojih aktivnosti.“
„Uprkos brojnim teorijama i nagađanjima, istraga nije pronašla nikakve dokaze da je Epstin imao spisak uticajnih osoba koje je ucenjivao ili s kojima je sarađivao u zlostavljanju žena“, navodi se u memorandumu.
Portal Axios dodatno prenosi da „ne postoji ništa što bi poduprlo teoriju da je Epsijn vodio shemu ucene političara, slavnih osoba ili poslovnih ljudi“.
U memorandumu stoji i kako se ne očekuju nove optužnice, budući da istraga nije otkrila dovoljno dokaza koji bi opravdali postupke protiv trećih osoba.
Bondi i Tramp pod pritiskom
Američka ministrka pravosuđa Pam Bondi, koja je prethodno obećala da će objaviti opsežnu dokumentaciju o saveznim istragama protiv Epstina, u nedavnim intervjuima objasnila je kašnjenje s objavom: FBI je, kaže, u posedu desetak hiljada snimaka, od kojih mnoge navodno prikazuju dečju pornografiju, što dodatno komplikuje proces selekcije i objave.

U februaru je Bondi na jednom događaju u Beloj kući uručila registrator s dokumentima o Epstinu pristalicama predsednika Trampa s društvenih mreža, ali se pokazalo da u dokumentima nije bilo novih informacija.
Taj potez razočarao je deo Trampove baze, koja već godinama traži „punu istinu“.
Kritike su se pojačale i zbog špekulacija da vlada skriva tzv „listu klijenata“ kako bi zaštitila moćne ljude. U odgovoru na to Ministarstvo pravosuđa navodi da „širenje neutemeljenih teorija o Epsteinu ne doprinosi zaštiti dece niti pravdi za žrtve“.
Mask proziva Trampa i Bondi
Dodatnu kontroverzu izazvao je Ilon Mask, koji je nakon razlaza s Trampovom administracijom na platformi Iks objavio: „Vreme je da se objavi prava bomba: Donald Tramp je u Epstinovim dokumentima. Zato ih nisu objavili. Prijatan dan, DJT.“
Mask je kasnije obrisao tu objavu, ali ponovno je postavio pitanja zašto ne žele da objave potpune dokumente o Epstinu i listu, koja prema Masku postoji.
Tramp je ranije u intervjuu za NBC News odbacio Maskove tvrdnje: „To su stare priče. O tome se priča godinama. Čak je i Epstinov advokat rekao da nemam nikakve veze s tim.“
Dodao je i da s Epstinom „nije bio prijatelj barem 18 godina pre njegove smrti“.