15 C
Bijeljina
петак, новембар 22, 2024
NaslovnaSvijetEkonomijaA Sjeverni tok? "Dajte nam 400 miliona evra"

A Sjeverni tok? „Dajte nam 400 miliona evra“

Datum:

Konzorcijum Severni tok traži od svojih osiguravača više od 400 miliona evra zbog eksplozija koje su oštetile gasovode u Baltičkom moru u 2022. godini i onemogućile isporuke ruskog gasa u Nemačku.

U tužbi podnetoj u februaru Visokom sudu u Londonu Nord Stream AG imenovao je kao okrivljene Lloyd’s Insurance Company i Arch Insurance, koji su servisirali projekat u podmorju, prenosi Indeks.

Prema sudskim dokumentima, Severni tok tužio je Lloyd’s u svoje ime ali i kao predstavnik drugih potpisnika polise koje su izdali osiguravači, uključujući Munich Re.

Troškovi od 1,35 milijardi evra

Kompanija sa sedištem u Švajcarskoj potvrdila je u elektronskoj poruci ugovorni spor s osiguravačima sistema cevovoda na trgovačkim sudovima u Londonu.

Prema sudskim podnescima, kompanija trenutno preliminarno procenjuje „troškove ispumpavanja vode i stabilizacije gasovoda, kompletne popravke i zamene izgubljenog gasa“ na 1.2 milijarde do 1.35 milijardi evra.

U tužbi navode i da jedan cevovod na mestu oštećenja izgleda „potpuno uništeno i deformisano“, ali i „glatko i prerezano“ na drugom delu.

Lloyd’s je odbio da komentariše tužbu. Arch nije odmah odgovorio na upit Rojtersa za komentar.

Konzorcijum Nordstream vlasnik je gasovoda Severni tok 1 i Severni tok 2. Severni tok 1 sastojao se od dve cevi i isporučivao je ruski gas u Nemačku od 2011. odnosno 2012. godine, uz ukupan transportni kapacitet od 50 milijardi kubnih metara gasa godišnje.

Nemačka ne želi da objavi ko je kriv

Gasovod Severni tok 2 trebalo je da udvostruči isporuke i završen je pred kraj 2021. Nemačke vlasti su u više navrata odlagale izdavanje dozvola za početak rada, a projekat je stavljen na led nakon što su ruske trupe ušle u Ukrajinu.

Sedište konzorcijuma je Nordstream u Švajcarskoj, a njegovi članovi su ruski proizvođač gasa Gasprom, s udelom od 51 odsto, kao i nemačke energetske kompanije Wintershall Dea i E.ON, francuski Engie i holandski Gasunie.

Nakon eksplozije u septembru 2022. evropske vlade posumnjale su u sabotažu iza koje stoji „državni akter“. Švedska, Danska i Nemačka pokrenule su istragu kako bi utvrdile krivca. U februaru Stokholm i Kopenhagen su objavili da je istraga zaključena i prosledili zaključke Nemačkoj.

Nemačka odbija da objavi rezultate istrage, pozivajući se na nacionalnu bezbednost.

Reklame

Povezane vijesti

Cijena litijuma vrtoglavo pada

Cijena litijum karbonata trenutno iznosi od 71.500 juana po...

Podsmijavaju mu se u Americi: „Ima nevjerovatan smisao za humor“

Američki preduzetnik Ilon Mask ocenio je danas, povodom izjave...

Naređena evakuacija osnovne škole: Učenik doneo eksploziv na čas

Osnovna škola u Hempširu, na jugoistoku Engleske, danas je...

Poznat još jedan Trampov ministar, a i on je „kontraverzan“

Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp najavio je da će...

Pentagon u panici: Vojnici sve više dižu ruku na sebe

Broj samoubistava američkih vojnika je prošle godine porastao na...
spot_img

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име