Američka glumica Dru Barimor je otkrila da se „strašno uplašila“ kada su je poslali na biopsiju i da je „doživela šok jer je pet dana čekala rezultate“.
Holivudska zvezda Dru Barimor, koja je doživela šok na mamografiji, do detalja je opisala šta joj se desilo.
„Ovo je stvar o kojoj sam želela da rizikujem da pričam u ovoj emisiji jer sam se nedavno strašno uplašila. Doživela sam šok“, rekla je ova pedesetogodišnjakinja u svojoj emisiji „Šou Dru Barimor“.
„Dobro sam, ali sam imala problematičan mamogram i odvedena sam u sobu gde sam imala hitnu biopsiju“, rekla je Barimor, koja je postala filmska zvezda kao dete zahvaljujući filmu „E.T. – Vanzemaljac“.
Kao što je poznato, mamografija je zaltnis tandard u ranom otkrivanju zloćudnih tumora dojke. Ako se posumnja na rak, vrši se biopsija, odnosno uzima se tkivo iz dojke, koje se zatim ispituje u laboratoriji.
Prema rečima glumice, nakon biopsije morala je da čeka pet dana na rezultate iz laboratorije.
„Dug period u takvom slučaju“
Na svu sreću, ispostavilo se da je sve u redu.
„Sve je sasvim u redu“, rekla je Barimor.
Njena gošća u tok-šouu, komičarka Tig Notaro, rekla je da je pet dana dug period u takvom slučaju.
Pritom, komičarki je pre nekoliko godina dijagnostikovan rak dojke i sada često javno govori o svojoj borbi sa zloćudnom bolešću.
Komičarka je 2016. godine podvrgnuta dvostrukoj mastektomiji, a nedavno je producirala dokumentarac o borbi pesnikinje Andree Gibson sa terminalnim rakom jajnika.
„Želela sam da razgovaram o određenoj temi u ovoj emisiji, a nisam znala kako“, rekla je Barimor.
„Veoma je teško pristupiti joj, ali nakon što sam videla vaš dokumentarac, osećam da bih mogla da zagrebem površinu, pre svega zbog onoga što ste vi bili dovoljno hrabri, dovoljno smeli i dovoljno pametni da iznesete u javnost, što je očigledno prihvaćeno, pa mislim da nam to daje i malo više samopouzdanja“, istakla je glumica.
Inače, Barimor već dugo poziva žene da idu na preventivne preglede, a prošlog oktobra je uživo pokazala kako izgleda pregled na mamografu. Tom prilikom je istakla da bi pregled trebalo da se obavlja svake godine.
Rak dojke u porastu u svetu i u Srbiji
Prema navodima prof. dr Miroslava Granića, karcinom dojke je, globalno, drugi po učestalosti maligni tumor, i najučestaliji je maligni tumor među ženama. Njegova učestalost je u porastu, posebno u najrazvijenijim zemljama sveta, gde je i najzastupljeniji.
Sve češće se javlja i među ženama mlađim od 50 godina, što je ranije bila mnogo ređa pojava, a ono što posebno zabrinjava je podatak da žene mlađe od 40 godina oboljevaju čak tri puta češće nego što je to bio slučaj pre deset godina.
Dobra vest je, međutim, da istovremeno raste i stopa preživljavanja, uglavnom zahvaljujući masovnim mamografskim skrininzima zdravih žena u kojima se novi slučajevi oboljevanja otkrivaju u ranoj fazi i omogućavaju blagovremeno lečenje i bolju prognozu bolesti.
Karcinom dojke je i dalje najčešći maligni tumor kod žena u Srbiji – svake godine registruje se oko 4.500 novootkrivenih slučajeva bolesti, što predstavlja više od četvrtine svih malignih bolesti u naših žena; od karcinoma dojke godišnje umre 1600 žena, što je oko 18 odsto smrtnosti od karcinoma.

